We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Vortex Optics, Viper HD 11-33x50 Straight Spotting Scope
CA$919.99
Backorder
ESTIMATED DELIVERY | 4-6 WEEKS
In stock
Only 2 left
SKU
VO-VPR-50S
Vortex Optics, Viper HD 11-33x50 Straight Spotting Scope
VIPER® HD 11-33X50 (STRAIGHT)
Mobility gives every hunter a tactical advantage in the field, and this incredibly versatile spotting scope is made for hunting on the move. Light, compact, and built on an Arca-Swiss compatible foot, the Viper® HD 11-33x50 mounts and stows quickly. Dual focus knobs get you precisely the view you need to pick shooters out of the herd or the habitat. Powered by exceptionally clear HD Optical System, this is the spotter you need for that destination hunt, and to keep you moving closer to home.
FEATURES
| HD Optical System | Optimized with select glass elements to deliver exceptional resolution, cut chromatic aberration, and provide outstanding color fidelity, edge-to-edge sharpness, and light transmission. |
|---|---|
| XR™ Plus Lens Coatings | Ultimate anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide maximum light transmission for peak clarity and the pinnacle of low-light performance. |
| Dielectric Prism Coatings | Multi-layer prism coatings provide bright, clear, color-accurate images. |
| Armortek® | Ultra-hard exterior lens coatings defend against scratches, oil, and dirt. |
| Rubber Armor | Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection. |
| Argon Gas Purged | Gas purged and O-ring sealed for superior fogproof and waterproof performance in the most extreme conditions. |
| Waterproof | Designed to withstand harsh weather conditions. |
| Fogproof | Designed to withstand a wide range of temperatures. |
| Shockproof | Designed to withstand impact. |
| Tripod Adaptable | Arca-Swiss adaptable. Allowing use on a tripod or car window mount. |
SPECS
| Magnification | 11-33x |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 50 mm |
| Linear Field of View | 182' - 95' @ 1000 yds. |
| Angular Field of View | 3.5º - 1.8º |
| Eye Relief | 16.0mm - 19.0mm |
| Length | 11.0" |
| Weight | 27.4 oz. |
| Close Focus | 9.0' |
Manufacturers
- 5.11 Tactical
- A3 Tactical
- Accu-Tac
- Advanced Armament Corp
- Advantage Arms
- Adventure Tactical
- Aero Precision
- Agency Arms
- Aguila Ammunition
- Aimpoint
- AKDAS
- ALG Defense
- Align Tactical
- Alpha Foxtrot
- Amend2
- American Defense
- Angstadt Arms
- Apex Optics
- Apex Tactical Specialties
- APM Technologie
- Area 419
- Arisaka
- Arken Optics USA
- Armaspec
- Armory Craft
- Arsenal Firearms
- ATRS
- AXEM
- AXIOM
- B&T
- B&T Accu-Shot
- B5 Systems
- Ballistol
- Ballistic Advantage
- Barnes Ammunition
- Bartlein Barrels
- Battle Arms Development
- Benchmade
- Benelli
- Beretta
- Bergara
- Black Collar Arms
- Black Creek Labs
- Blitzkrieg Components
- Blue Force Gear
- Bond Arms
- Bore Tech
- Botnia Solutions
- Boyt Harness Company
- Bravo Company USA
- Bravo Concealment
- Breakthrough Clean
- Brigade MFG
- Briley
- BSF Barrels
- Burris Optics
- Bushmaster
- C&H Precision Weapons
- C-Products Defense
- Cadex Defence
- Canik
- Canuck
- Carlson's Choke Tubes
- CCI Ammunition
- Cerus Gear
- Challenger Ammunition
- Chiappa Firearms
- Citadel
- CMC Triggers
- Colt
- Competitive Edge Dynamics
- Condor Tool & Knife
- Criterion Barrels
- CRKT
- CroMag Industries
- Cross Industries
- Cross Machine & Tool
- Crusader Arms
- CTOMS
- CZ
- Czech Small Arms
- Daniel Defense
- Defiance Machine
- Derya Arms
- Die Free Co
- DNT Optics
- DPMS
- Drew Meyer Defense
- Edgar Sherman Design
- EGE Arms
- ELEY Ammunition
- Elftmann Tactical
- Emissary Development
- EOTech
- Esstac
- F-1 Firearms
- FatBoy Tripods
- Faxon Firearms
- Federal Ammunition
- Ferfrans
- Ferro Concepts
- FH Munition
- FN Herstal
- Flux Defense
- Fortis MFG
- Forward Controls Design
- Freedom Ordnance
- G-Code Holsters
- G96 Brand
- Galvion
- Garmin
- Geissele Automatics
- General Starlight Company
- GG&G
- Ghostmen Designs
- Glock
- Gray Fox Strategic
- Grayguns
- Grey Ghost Precision
- Griffin Armament
- GrovTec
- Gryphon Energetics
- GSG
- Haga Defense
- Hammerli Arms
- HB Industries
- Heckler & Koch
- Henry
- Hera Arms
- Heritage Manufacturing
- HESCO
- HiperFire
- HK Parts
- Hodgdon Powder Co.
- Hogue
- Holosun Optics
- Hornady Ammunition
- Innovation Armoury
- IWI
- JagerWerks
- JP Enterprises
- JTAC Industries
- Jury Barrels
- Just Right Carbines
- Kahles Optics
- Kelbly's
- Kel-Tec
- Kent Cartridge
- Kershaw
- Killer Innovations
- Kinetic Development Group
- KNS Precision
- Kodiak Defence
- KRG
- KRISS
- L2D Combat
- Lancer Systems
- Lantac
- Law Tactical
- Leupold
- Lingle Industries
- Live Q or Die
- Lockhart Tactical
- Lone Wolf
- LWRC International
- M*CARBO
- M+M Industries
- Magnum Research
- MagLula
- Magpul
- Magtech Ammo
- Manticore Arms
- Mantis
- Maple Ridge Armoury
- Marlin
- Mauser
- Maxim Defense
- McMillan
- MDT
- Mesa Tactical
- Midwest Industries
- Mira Safety
- Mission First Tactical
- Modlite Systems
- Mossberg
- Sordin
- Multitasker Tools
- Nanuk
- Neoteric Designs
- Newcon Optik
- Nightforce Optics
- Nighthawk Custom
- Nomad Custom Gear
- Nordic Components
- NORMA Ammunition
- Nosler Ammunition
- Noveske Rifleworks
- Oakley Standard Issue
- Occam Defense
- One Hundred Concepts
- OPSol
- PACT
- Phase 5 Tactical
- PMC Ammunition
- PPU Ammunition
- Precision Armament
- Premier Body Armor
- Primary Arms Optics
- Primary Weapons Systems
- Princeton Tec
- Pristine Actions
- Pro Shot
- Radian Weapons
- Rainier Arms
- Ranger Point Precision
- Ranger Wrap
- Ravin Crossbows
- Real Avid
- Recover Tactical
- Remington
- Reptilia
- Rival Arms
- Rossi
- RRS SOAR
- Ruff's Precision Mfg
- Ruger
- Savage
- Savvy Sniper
- Scalarworks
- SecureIt Tactical
- Seekins Precision
- Sellier & Bellot Ammunition
- Shadow Systems
- Shield Rifleworks
- ShotStop Ballistics Technologies
- Sig Sauer
- SK Ammunition
- SLR Rifleworks
- Smith & Wesson
- Spartan Precision Equipment
- Spectre Ltd
- Springfield Armory
- Spuhr
- Spyderco
- Stag Arms
- Steiner Optics
- Stern Defense
- Stoeger
- Streamlight
- Strike Industries
- Superlative Arms
- SureFire
- SwampFox Optics
- Swarovski Optik
- SWATCOM Tactical
- TactaLoad
- Tactical Solutions
- Tanfoglio
- TangoDown
- Tango Innovations
- Team Wendy
- Templar Precision
- Tikka
- Timney Triggers
- TNW Firearms
- Tommy Built Tactical
- TriggerTech
- Trijicon
- Troy Industries
- True North Concepts
- Tyrant Designs
- Unity Tactical
- V7 Weapon Systems
- Vectronix
- VG6 Precision
- Vltor Weapon Systems
- Vortex Optics
- Vorn Equipment
- Vudoo Gun Works
- VZ Grips
- Walsh Custom Defense
- Walther
- Warne
- Weatherby
- Wheeler Tools
- Wilson Combat
- Zeiss Optics
- Zero Compromise Optics
- ZeroTech Optics
- Zero Tolerance
- ZEV Technologies
- ZR Tactical Solutions
- Calypso Instruments