We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Vortex Optics, Switchback Carbon Tripod Kit, Ball Head
CA$949.99
Backorder
ESTIMATED DELIVERY | 4-6 WEEKS
In stock
SKU
VO-TR-SBC
We will notify you when this item becomes available.
Vortex Optics, Switchback Carbon Tripod Kit, Ball Head
SWITCHBACK™ CARBON FIBER TRIPOD + BALL HEAD
Built for backcountry hunters and competitive shooters who need a compact, yet super stable platform for precision shooting and glassing. The Switchback™ Carbon Tripod supports heavy rifles and optics, delivering fast setup and adaptability in any environment, whether you’re sitting, kneeling, standing, or prone.
FEATURES
| 44 lbs. Max Load | Perfect for large binoculars, spotting scopes and rifles. |
|---|---|
| Carbon Fiber Leg Construction | Perfect combination of strength and light weight build. |
| Lockable Ball Head | Provides independent pan movement and tension control for precision adjustment and 35 degrees of tilt. |
| Arca-Swiss Head Mount | Compatability across a broad range of mounting options. |
| Three Leg Sections | Allows for quick deployment and adjustments. |
| 3-Angle Leg Pivot Locks | Position each leg individually for multiple heights and easy, secure set up. |
| Detachable Counterweight Hook | Holds extra weight on the bottom of the center column for greater stability in windy conditions. |
| Twist Leg Locks | Ensure a solid hold, and low profile design is snag free. |
| Rubber Feet | Provide solid footing on slick surfaces. |
| Spiked Feet | Included spiked feet ensure a non-slip grip. |
SPECS
| Weight | 4.6 lbs. |
|---|---|
| Head Mount | Arca-Swiss |
| Min Height | 5.8" |
| Max Load | 44 lbs. |
| Max Height | 65.0" |
| Leg Sections | 3 |
| Leg Angles | 3 |
| Leg Locks | Twist |
| Leg Material | Carbon Fiber |
| Folded Dimensions (HxW) | 29.0" x 4.0" (H x W) |
Manufacturers
- 5.11 Tactical
- A3 Tactical
- Accu-Tac
- Advanced Armament Corp
- Advantage Arms
- Adventure Tactical
- Aero Precision
- Agency Arms
- Aguila Ammunition
- Aimpoint
- AKDAS
- ALG Defense
- Align Tactical
- Alpha Foxtrot
- Amend2
- American Defense
- Angstadt Arms
- Apex Optics
- Apex Tactical Specialties
- APM Technologie
- Area 419
- Arisaka
- Arken Optics USA
- Armaspec
- Armory Craft
- Arsenal Firearms
- ATRS
- AXEM
- AXIOM
- B&T
- B&T Accu-Shot
- B5 Systems
- Ballistol
- Ballistic Advantage
- Barnes Ammunition
- Bartlein Barrels
- Battle Arms Development
- Benchmade
- Benelli
- Beretta
- Bergara
- Black Collar Arms
- Black Creek Labs
- Blitzkrieg Components
- Blue Force Gear
- Bond Arms
- Bore Tech
- Botnia Solutions
- Boyt Harness Company
- Bravo Company USA
- Bravo Concealment
- Breakthrough Clean
- Brigade MFG
- Briley
- BSF Barrels
- Burris Optics
- Bushmaster
- C&H Precision Weapons
- C-Products Defense
- Cadex Defence
- Canik
- Canuck
- Carlson's Choke Tubes
- CCI Ammunition
- Cerus Gear
- Challenger Ammunition
- Chiappa Firearms
- Citadel
- CMC Triggers
- Colt
- Competitive Edge Dynamics
- Condor Tool & Knife
- Criterion Barrels
- CRKT
- CroMag Industries
- Cross Industries
- Cross Machine & Tool
- Crusader Arms
- CTOMS
- CZ
- Czech Small Arms
- Daniel Defense
- Defiance Machine
- Derya Arms
- Die Free Co
- DNT Optics
- DPMS
- Drew Meyer Defense
- Edgar Sherman Design
- EGE Arms
- ELEY Ammunition
- Elftmann Tactical
- Emissary Development
- EOTech
- Esstac
- F-1 Firearms
- FatBoy Tripods
- Faxon Firearms
- Federal Ammunition
- Ferfrans
- Ferro Concepts
- FH Munition
- FN Herstal
- Flux Defense
- Fortis MFG
- Forward Controls Design
- Freedom Ordnance
- G-Code Holsters
- G96 Brand
- Galvion
- Garmin
- Geissele Automatics
- General Starlight Company
- GG&G
- Ghostmen Designs
- Glock
- Gray Fox Strategic
- Grayguns
- Grey Ghost Precision
- Griffin Armament
- GrovTec
- Gryphon Energetics
- GSG
- Haga Defense
- Hammerli Arms
- HB Industries
- Heckler & Koch
- Henry
- Hera Arms
- Heritage Manufacturing
- HESCO
- HiperFire
- HK Parts
- Hodgdon Powder Co.
- Hogue
- Holosun Optics
- Hornady Ammunition
- Innovation Armoury
- IWI
- JagerWerks
- JP Enterprises
- JTAC Industries
- Jury Barrels
- Just Right Carbines
- Kahles Optics
- Kelbly's
- Kel-Tec
- Kent Cartridge
- Kershaw
- Killer Innovations
- Kinetic Development Group
- KNS Precision
- Kodiak Defence
- KRG
- KRISS
- L2D Combat
- Lancer Systems
- Lantac
- Law Tactical
- Leupold
- Lingle Industries
- Live Q or Die
- Lockhart Tactical
- Lone Wolf
- LWRC International
- M*CARBO
- M+M Industries
- Magnum Research
- MagLula
- Magpul
- Magtech Ammo
- Manticore Arms
- Mantis
- Maple Ridge Armoury
- Marlin
- Mauser
- Maxim Defense
- McMillan
- MDT
- Mesa Tactical
- Midwest Industries
- Mira Safety
- Mission First Tactical
- Modlite Systems
- Mossberg
- Sordin
- Multitasker Tools
- Nanuk
- Neoteric Designs
- Newcon Optik
- Nightforce Optics
- Nighthawk Custom
- Nomad Custom Gear
- Nordic Components
- NORMA Ammunition
- Nosler Ammunition
- Noveske Rifleworks
- Oakley Standard Issue
- Occam Defense
- One Hundred Concepts
- OPSol
- PACT
- Phase 5 Tactical
- PMC Ammunition
- PPU Ammunition
- Precision Armament
- Premier Body Armor
- Primary Arms Optics
- Primary Weapons Systems
- Princeton Tec
- Pristine Actions
- Pro Shot
- Radian Weapons
- Rainier Arms
- Ranger Point Precision
- Ranger Wrap
- Ravin Crossbows
- Real Avid
- Recover Tactical
- Remington
- Reptilia
- Rival Arms
- Rossi
- RRS SOAR
- Ruff's Precision Mfg
- Ruger
- Savage
- Savvy Sniper
- Scalarworks
- SecureIt Tactical
- Seekins Precision
- Sellier & Bellot Ammunition
- Shadow Systems
- Shield Rifleworks
- ShotStop Ballistics Technologies
- Sig Sauer
- SK Ammunition
- SLR Rifleworks
- Smith & Wesson
- Spartan Precision Equipment
- Spectre Ltd
- Springfield Armory
- Spuhr
- Spyderco
- Stag Arms
- Steiner Optics
- Stern Defense
- Stoeger
- Streamlight
- Strike Industries
- Superlative Arms
- SureFire
- SwampFox Optics
- Swarovski Optik
- SWATCOM Tactical
- TactaLoad
- Tactical Solutions
- Tanfoglio
- TangoDown
- Tango Innovations
- Team Wendy
- Templar Precision
- Tikka
- Timney Triggers
- TNW Firearms
- Tommy Built Tactical
- TriggerTech
- Trijicon
- Troy Industries
- True North Concepts
- Tyrant Designs
- Unity Tactical
- V7 Weapon Systems
- Vectronix
- VG6 Precision
- Vltor Weapon Systems
- Vortex Optics
- Vorn Equipment
- Vudoo Gun Works
- VZ Grips
- Walsh Custom Defense
- Walther
- Warne
- Weatherby
- Wheeler Tools
- Wilson Combat
- Zeiss Optics
- Zero Compromise Optics
- ZeroTech Optics
- Zero Tolerance
- ZEV Technologies
- ZR Tactical Solutions
- Calypso Instruments