We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Vortex Optics, Ranger HD 3000 10x42 Roof Prism Laser Rangefinding Binocular
ESTIMATED DELIVERY | 4-6 WEEKS
Vortex Optics, Ranger HD 3000 10x42 Roof Prism Laser Rangefinding Binocular
RANGER® HD 3000 10X42
Redefine readiness with the Ranger® HD 3000 LRF Binocular. Built for hardworking hunters, its slim design, HD clarity, and precise ranging capability combine to simplify and streamline your gear without compromising performance. In moments where speed and stealth are essential, it’s an essential tool to keep you seconds ahead.
FEATURES
| Ranging Modes |
Horizontal Component Distance (HCD): Displays the slope angle compensated distance to the target. Line of Sight (LOS): Displays the actual line of sight range. SCAN Feature: Displays continuous distance readings while panning across a landscape.
|
|---|---|
| Target Modes |
Normal Mode: The standard mode providing the target's range with the strongest range result. Recommended for most situations. First Mode: Displays the closest distance when ranging. Ideal for ranging a smaller target in front of other larger or more reflective objects. Last Mode: Displays the farthest distance when ranging. Ideal for ranging a specific target behind a group of objects like brush, trees, rocks, etc.
|
| HD Optical System | Optimized with select glass elements to deliver exceptional resolution, cut chromatic aberration and provide outstanding color fidelity, edge-to-edge sharpness and light transmission. |
| Red OLED Display | Optimized for low light. |
| Fully Multi-Coated Lenses | Anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide increased light transmission for greater clarity and low-light performance. |
| Nitrogen Gas Purged | Gas purged and O-ring sealed for fogproof and waterproof performance in all conditions. |
| ArmorTek® | Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt. |
| Ranging Format | Range in yards or meters. |
| Rubber Armor | Provides a secure, non-slip grip, and a durable external protection. |
| Waterproof | Designed to withstand harsh weather conditions. |
| Fogproof | Designed to withstand a wide range of temperatures. |
| Shockproof | Designed to withstand the highest levels of impact. |
| Tripod Adaptable | Compatible with a tripod adapter, allowing use on a tripod or car window mount. |
SPECS
| Magnification | 10x |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 42 mm |
| Eye Relief | 17.0mm |
| Angular Field of View | 6.4º |
| Close Focus | 6.0' |
| Interpupillary Distance | 55mm - 74mm |
| Linear Field of View | 335' @ 1000 yds. |
| Range Reflective (yards) | Up to 3000 yds. |
| Range Tree (yards) | Up to 1800 yds. |
| Range Deer (yards) | Up to 1500 yds. |
| Min Range | 6 yds. |
| Height | 6.7" |
| Width | 5.1" |
| Weight | 32.4 oz. |
- 5.11 Tactical
- A3 Tactical
- Accu-Tac
- Advanced Armament Corp
- Advantage Arms
- Adventure Tactical
- Aero Precision
- Agency Arms
- Aguila Ammunition
- Aimpoint
- AKDAS
- ALG Defense
- Align Tactical
- Alpha Foxtrot
- Amend2
- American Defense
- Angstadt Arms
- Apex Optics
- Apex Tactical Specialties
- APM Technologie
- Area 419
- Arisaka
- Arken Optics USA
- Armaspec
- Armory Craft
- Arsenal Firearms
- ATRS
- AXEM
- AXIOM
- B&T
- B&T Accu-Shot
- B5 Systems
- Ballistol
- Ballistic Advantage
- Barnes Ammunition
- Bartlein Barrels
- Battle Arms Development
- Benchmade
- Benelli
- Beretta
- Bergara
- Black Collar Arms
- Black Creek Labs
- Blitzkrieg Components
- Blue Force Gear
- Bond Arms
- Bore Tech
- Botnia Solutions
- Boyt Harness Company
- Bravo Company USA
- Bravo Concealment
- Breakthrough Clean
- Brigade MFG
- Briley
- BSF Barrels
- Burris Optics
- Bushmaster
- C&H Precision Weapons
- C-Products Defense
- Cadex Defence
- Canik
- Canuck
- Carlson's Choke Tubes
- CCI Ammunition
- Cerus Gear
- Challenger Ammunition
- Chiappa Firearms
- Citadel
- CMC Triggers
- Colt
- Competitive Edge Dynamics
- Condor Tool & Knife
- Criterion Barrels
- CRKT
- CroMag Industries
- Cross Industries
- Cross Machine & Tool
- Crusader Arms
- CTOMS
- CZ
- Czech Small Arms
- Daniel Defense
- Defiance Machine
- Derya Arms
- Die Free Co
- DNT Optics
- DPMS
- Drew Meyer Defense
- Edgar Sherman Design
- EGE Arms
- ELEY Ammunition
- Elftmann Tactical
- Emissary Development
- EOTech
- Esstac
- F-1 Firearms
- FatBoy Tripods
- Faxon Firearms
- Federal Ammunition
- Ferfrans
- Ferro Concepts
- FH Munition
- FN Herstal
- Flux Defense
- Fortis MFG
- Forward Controls Design
- Freedom Ordnance
- G-Code Holsters
- G96 Brand
- Galvion
- Garmin
- Geissele Automatics
- General Starlight Company
- GG&G
- Ghostmen Designs
- Glock
- Gray Fox Strategic
- Grayguns
- Grey Ghost Precision
- Griffin Armament
- GrovTec
- Gryphon Energetics
- GSG
- Haga Defense
- Hammerli Arms
- HB Industries
- Heckler & Koch
- Henry
- Hera Arms
- Heritage Manufacturing
- HESCO
- HiperFire
- HK Parts
- Hodgdon Powder Co.
- Hogue
- Holosun Optics
- Hornady Ammunition
- Innovation Armoury
- IWI
- JagerWerks
- JP Enterprises
- JTAC Industries
- Jury Barrels
- Just Right Carbines
- Kahles Optics
- Kelbly's
- Kel-Tec
- Kent Cartridge
- Kershaw
- Killer Innovations
- Kinetic Development Group
- KNS Precision
- Kodiak Defence
- KRG
- KRISS
- L2D Combat
- Lancer Systems
- Lantac
- Law Tactical
- Leupold
- Lingle Industries
- Live Q or Die
- Lockhart Tactical
- Lone Wolf
- LWRC International
- M*CARBO
- M+M Industries
- Magnum Research
- MagLula
- Magpul
- Magtech Ammo
- Manticore Arms
- Mantis
- Maple Ridge Armoury
- Marlin
- Mauser
- Maxim Defense
- McMillan
- MDT
- Mesa Tactical
- Midwest Industries
- Mira Safety
- Mission First Tactical
- Modlite Systems
- Mossberg
- Sordin
- Multitasker Tools
- Nanuk
- Neoteric Designs
- Newcon Optik
- Nightforce Optics
- Nighthawk Custom
- Nomad Custom Gear
- Nordic Components
- NORMA Ammunition
- Nosler Ammunition
- Noveske Rifleworks
- Oakley Standard Issue
- Occam Defense
- One Hundred Concepts
- OPSol
- PACT
- Phase 5 Tactical
- PMC Ammunition
- PPU Ammunition
- Precision Armament
- Premier Body Armor
- Primary Arms Optics
- Primary Weapons Systems
- Princeton Tec
- Pristine Actions
- Pro Shot
- Radian Weapons
- Rainier Arms
- Ranger Point Precision
- Ranger Wrap
- Ravin Crossbows
- Real Avid
- Recover Tactical
- Remington
- Reptilia
- Rival Arms
- Rossi
- RRS SOAR
- Ruff's Precision Mfg
- Ruger
- Savage
- Savvy Sniper
- Scalarworks
- SecureIt Tactical
- Seekins Precision
- Sellier & Bellot Ammunition
- Shadow Systems
- Shield Rifleworks
- ShotStop Ballistics Technologies
- Sig Sauer
- SK Ammunition
- SLR Rifleworks
- Smith & Wesson
- Spartan Precision Equipment
- Spectre Ltd
- Springfield Armory
- Spuhr
- Spyderco
- Stag Arms
- Steiner Optics
- Stern Defense
- Stoeger
- Streamlight
- Strike Industries
- Superlative Arms
- SureFire
- SwampFox Optics
- Swarovski Optik
- SWATCOM Tactical
- TactaLoad
- Tactical Solutions
- Tanfoglio
- TangoDown
- Tango Innovations
- Team Wendy
- Templar Precision
- Tikka
- Timney Triggers
- TNW Firearms
- Tommy Built Tactical
- TriggerTech
- Trijicon
- Troy Industries
- True North Concepts
- Tyrant Designs
- Unity Tactical
- V7 Weapon Systems
- Vectronix
- VG6 Precision
- Vltor Weapon Systems
- Vortex Optics
- Vorn Equipment
- Vudoo Gun Works
- VZ Grips
- Walsh Custom Defense
- Walther
- Warne
- Weatherby
- Wheeler Tools
- Wilson Combat
- Zeiss Optics
- Zero Compromise Optics
- ZeroTech Optics
- Zero Tolerance
- ZEV Technologies
- ZR Tactical Solutions
- Calypso Instruments