We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Sig Sauer Optics, ZULU6 HDX Pro, 14X50, Image Stabilized Binocular
ESTIMATED DELIVERY | 4-6 WEEKS
We will notify you when this item becomes available.
ZULU6™ HDX PRO BINOCULAR 14X50MM
The ZULU6 HDX PRO Image Stabilized Binoculars set a new standard in optical clarity and stabilization with reengineered lens coatings, prescriptions, and settings that are built to impress even the most discerning optics aficionados.
Available in 14x, 16x, and 18x magnification, the ZULU6 HDX PRO combines ample power with a generous Apparent Field of View (AFOV) and light gathering capability as the result of the larger 50mm objective lenses. SIG SAUER’s new HDX PRO™ lens system significantly reduces ambient glare, improves overall light transmission by 25%, and increases color accuracy to deliver an unrivaled Twilight Factor during the most critical moments of the day.
OmniScan™ is the latest OIS™ (Optical Image Stabilization) software update which seamlessly blends Scan and Target modes using a digital accelerometer to automatically adjust the degree of stabilization based off movement. The slower the binoculars move, the greater the degree of stabilization applied and vice versa. OmniScan eliminates the need to toggle between settings, delivering the most advanced stabilization experience we’ve ever created.
The ZULU6 HDX PROs are powered by two common AA batteries, providing 40+ hours of constant runtime. The battery compartments have been relocated to opposing sides of the binocular body, creating a more comfortable in-hand feel.
ZULU6 HDX PRO FEATURES
- SIG’s next generation OmniScan™ OIS technology enhances image stabilization using a
digital accelerometer to optimize the level of stabilization applied based off your
movement and vibration for the most advanced Optical Image Stabilization system
we’ve ever developed - HDX PRO™ optical system combines fully redesigned ED glass lenses, prism, and prism
coatings to deliver significantly enhanced light transmission and glare reduction - 2° image compensation angle
- Powered by (2) AA alkaline batteries capable of generating up to 40 hours of runtime
- User ergonomics enhanced as a result of relocated battery position and upgraded texture
on the diopter adjustment ring and main focus wheel - 10-minute auto shutoff feature
- IPX-7 waterproof, and fog proof rated
SPECIFICATIONS
| SKU | SOZ6WP1450 |
|---|---|
| Model | ZULU6 HDX PRO |
| Magnification | 14x |
| Color | Flat Dark Earth (FDE) |
| Objective Lens Diameter | 50 mm |
| Apparent Field of View | 51.8° |
| Twilight Factor | 26.5 |
| Weight | 33.61 oz |
| Overall Length | 8.0 in |
| Overall Height | 2.63 in |
| Overall Width | 4.79 in |
| Prism Type | Schmidt-Pechan |
| Frame Material | Thermoplastic Body |
| Eye Relief | 18 mm |
| Battery | (2) AA Alkaline Battery |
| Battery Included | Yes |
| Run Time | 40 hrs |
| Field of View | 3.7º |
| Diopter Ring | Non-Locking |
| Housing Protection | Rubber Armor |
| Tripod Mount Capable | Yes |
| Tripod Mount Included | No |
| Carry Case Included | Foam Carrying Case |
| Carrying Strap Included | Neck Strap |
| Eye Cups | Twist Up |
| Diopter Adjustment Range | +/- 3 |
| Near Focus (M) | 5.5 m [18.04 ft.] |
| Coating Type | HDX™ PRO GLASS, LENSARMOR™, SPECTRACOAT™ |
| Interpupilary Distance (mm) | 56mm - 72mm |
- 5.11 Tactical
- A3 Tactical
- Accu-Tac
- Advanced Armament Corp
- Advantage Arms
- Adventure Tactical
- Aero Precision
- Agency Arms
- Aguila Ammunition
- Aimpoint
- AKDAS
- ALG Defense
- Align Tactical
- Alpha Foxtrot
- Amend2
- American Defense
- Angstadt Arms
- Apex Optics
- Apex Tactical Specialties
- APM Technologie
- Area 419
- Arisaka
- Arken Optics USA
- Armaspec
- Armory Craft
- Arsenal Firearms
- ATRS
- AXEM
- AXIOM
- B&T
- B&T Accu-Shot
- B5 Systems
- Ballistol
- Ballistic Advantage
- Barnes Ammunition
- Bartlein Barrels
- Battle Arms Development
- Benchmade
- Benelli
- Beretta
- Bergara
- Black Collar Arms
- Black Creek Labs
- Blitzkrieg Components
- Blue Force Gear
- Bond Arms
- Bore Tech
- Botnia Solutions
- Boyt Harness Company
- Bravo Company USA
- Bravo Concealment
- Breakthrough Clean
- Brigade MFG
- Briley
- BSF Barrels
- Burris Optics
- Bushmaster
- C&H Precision Weapons
- C-Products Defense
- Cadex Defence
- Canik
- Canuck
- Carlson's Choke Tubes
- CCI Ammunition
- Cerus Gear
- Challenger Ammunition
- Chiappa Firearms
- Citadel
- CMC Triggers
- Colt
- Competitive Edge Dynamics
- Condor Tool & Knife
- Criterion Barrels
- CRKT
- CroMag Industries
- Cross Industries
- Cross Machine & Tool
- Crusader Arms
- CTOMS
- CZ
- Czech Small Arms
- Daniel Defense
- Defiance Machine
- Derya Arms
- Die Free Co
- DNT Optics
- DPMS
- Drew Meyer Defense
- Edgar Sherman Design
- EGE Arms
- ELEY Ammunition
- Elftmann Tactical
- Emissary Development
- EOTech
- Esstac
- F-1 Firearms
- FatBoy Tripods
- Faxon Firearms
- Federal Ammunition
- Ferfrans
- Ferro Concepts
- FH Munition
- FN Herstal
- Flux Defense
- Fortis MFG
- Forward Controls Design
- Freedom Ordnance
- G-Code Holsters
- G96 Brand
- Galvion
- Garmin
- Geissele Automatics
- General Starlight Company
- GG&G
- Ghostmen Designs
- Glock
- Gray Fox Strategic
- Grayguns
- Grey Ghost Precision
- Griffin Armament
- GrovTec
- Gryphon Energetics
- GSG
- Haga Defense
- Hammerli Arms
- HB Industries
- Heckler & Koch
- Henry
- Hera Arms
- Heritage Manufacturing
- HESCO
- HiperFire
- HK Parts
- Hodgdon Powder Co.
- Hogue
- Holosun Optics
- Hornady Ammunition
- Innovation Armoury
- IWI
- JagerWerks
- JP Enterprises
- JTAC Industries
- Jury Barrels
- Just Right Carbines
- Kahles Optics
- Kelbly's
- Kel-Tec
- Kent Cartridge
- Kershaw
- Killer Innovations
- Kinetic Development Group
- KNS Precision
- Kodiak Defence
- KRG
- KRISS
- L2D Combat
- Lancer Systems
- Lantac
- Law Tactical
- Leupold
- Lingle Industries
- Live Q or Die
- Lockhart Tactical
- Lone Wolf
- LWRC International
- M*CARBO
- M+M Industries
- Magnum Research
- MagLula
- Magpul
- Magtech Ammo
- Manticore Arms
- Mantis
- Maple Ridge Armoury
- Marlin
- Mauser
- Maxim Defense
- McMillan
- MDT
- Mesa Tactical
- Midwest Industries
- Mira Safety
- Mission First Tactical
- Modlite Systems
- Mossberg
- Sordin
- Multitasker Tools
- Nanuk
- Neoteric Designs
- Newcon Optik
- Nightforce Optics
- Nighthawk Custom
- Nomad Custom Gear
- Nordic Components
- NORMA Ammunition
- Nosler Ammunition
- Noveske Rifleworks
- Oakley Standard Issue
- Occam Defense
- One Hundred Concepts
- OPSol
- PACT
- Phase 5 Tactical
- PMC Ammunition
- PPU Ammunition
- Precision Armament
- Premier Body Armor
- Primary Arms Optics
- Primary Weapons Systems
- Princeton Tec
- Pristine Actions
- Pro Shot
- Radian Weapons
- Rainier Arms
- Ranger Point Precision
- Ranger Wrap
- Ravin Crossbows
- Real Avid
- Recover Tactical
- Remington
- Reptilia
- Rival Arms
- Rossi
- RRS SOAR
- Ruff's Precision Mfg
- Ruger
- Savage
- Savvy Sniper
- Scalarworks
- SecureIt Tactical
- Seekins Precision
- Sellier & Bellot Ammunition
- Shadow Systems
- Shield Rifleworks
- ShotStop Ballistics Technologies
- Sig Sauer
- SK Ammunition
- SLR Rifleworks
- Smith & Wesson
- Spartan Precision Equipment
- Spectre Ltd
- Springfield Armory
- Spuhr
- Spyderco
- Stag Arms
- Steiner Optics
- Stern Defense
- Stoeger
- Streamlight
- Strike Industries
- Superlative Arms
- SureFire
- SwampFox Optics
- Swarovski Optik
- SWATCOM Tactical
- TactaLoad
- Tactical Solutions
- Tanfoglio
- TangoDown
- Tango Innovations
- Team Wendy
- Templar Precision
- Tikka
- Timney Triggers
- TNW Firearms
- Tommy Built Tactical
- TriggerTech
- Trijicon
- Troy Industries
- True North Concepts
- Tyrant Designs
- Unity Tactical
- V7 Weapon Systems
- Vectronix
- VG6 Precision
- Vltor Weapon Systems
- Vortex Optics
- Vorn Equipment
- Vudoo Gun Works
- VZ Grips
- Walsh Custom Defense
- Walther
- Warne
- Weatherby
- Wheeler Tools
- Wilson Combat
- Zeiss Optics
- Zero Compromise Optics
- ZeroTech Optics
- Zero Tolerance
- ZEV Technologies
- ZR Tactical Solutions
- Calypso Instruments