We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Vortex Optics, Viper HD 20-60x85 Angled Spotting Scope
CA$1,479.99
In stock
Only 2 left
SKU
VO-V502
VIPER® HD 20-60X85 SPOTTING SCOPE
A high-end spotter, without the high-end price tag, the new-for-2018 Viper® HD Spotting Scope series stands poised to dominate as a best-in-class-optic. Packed with features and incredible optical performance hunters and shooters are sure to appreciate, these spotters bring far of subjects in for a closer look – and do so with impressive clarity, resolution and color fidelity. The ultrasmooth, fluid, and sleek helical-style focus, dials in your image for ultrasharp viewing, as well as keeps the spotters profile trim for ultimate packability. Take to the hills and visually tear them apart with a Viper HD.
| Magnification | 20-60 x |
| Objective Lens Diameter | 85 mm |
| Linear Field of View | 101-50 feet/1000 yards |
| Angular Field of View | 1.9-1 degrees |
| Close Focus | 36 feet |
| Eye Relief | 19.6-17.8 mm |
| Length | 17.5 inches |
| Weight | 76.6 oz |
| Product Manual (PDF) | Download |