We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Vortex Optics, Razor HD GEN III 4-24X44 FFP Rifle Scope, EBR-7D, MOA
CA$4,199.99
In stock
Only 1 left
SKU
VO-VT-RZR-42401
Vortex Optics, Razor HD GEN III 4-24X44 FFP Rifle Scope, EBR-7D, MOA
RAZOR® HD GEN III 4-24X44 FFPEMPTY HEADING
EBR-7D (MOA) RETICLE | 34MM TUBE
Trusted by elite shooters, the Razor® HD Gen III 4-24x44 FFP delivers the versatility needed for high-stakes tactical operations. Its low magnification and wide field of view ensure fast observation and close-range shots, while high magnification provides precision for long-range target identification. With a compact, rugged design that minimizes weight without sacrificing performance, it offers top-tier optics and unmatched reliability when it matters most.
FEATURES
- CLASS LEADING HD OPTICAL SYSTEM - Stunning resolution and class-leading field of view combine to create our most advanced optical system.
- FIRST FOCAL PLANE EBR-7D RETICLE - Scale of the EBR-7D reticle remains in proportion to the zoomed image. Constant subtensions allow for accurate holdovers and ranging at all magnifications while the EBR-7D reticle is useful for long-range shooting.
- L-TEC+™ ZERO SYSTEM - The L-Tec+™ Zero System is easy to use with all captive parts and only one set screw, making zeroing quick and simple. Once set, it also allows for more travel.
- COMPACT AND LIGHTWEIGHT - A compact, rugged design that minimizes weight without sacrificing performance.
- APO (APOCHROMATIC) - Index-matched lenses correct color across the entire visual spectrum.
- MICRO-ADJUST ZERO SETTING - Infinite zero setting positions allow zero to be set between clicks for optimal accuracy.
- XR™ PLUS LENS COATINGS - Ultimate anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide maximum light transmission for peak clarity and the pinnacle of low-light performance.
- OPTICALLY INDEXED LENSES - Optimize image sharpness and brightness from edge to edge.
- PLASMA TECH - Cutting-edge coating application process provides unparalleled coating durability and performance.
- GLASS-ETCHED RETICLE - Allows for intricate reticle design. Protected between two layers of glass for optimum durability and reliability.
- AIRCRAFT GRADE ALUMINUM - Constructed from a solid block of aircraft-grade aluminum for strength and rigidity.
- ARMORTEK® - Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil, and dirt.
- HARD ANODIZED STEALTH SHADOW FINISH - Highly durable anodization provides a low-glare matte surface and helps camouflage the shooter's position.
- LOCKING SIDE ILLUMINATION - Easily accessible and lockable illumination dial is located on the left side of turret housing. Features eleven intensity levels with off positions between each setting.
- ARGON GAS PURGED - Gas purged and O-ring sealed for superior fogproof and waterproof performance in the most extreme conditions.
- WATERPROOF - Designed to withstand harsh weather conditions.
- FOGPROOF - Designed to withstand a wide range of temperatures.
- SHOCKPROOF - Designed to withstand the highest levels of recoil and impact.
SPECS
| Magnification | 4-24x |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 44 mm |
| Focal Plane | First Focal Plane |
| Reticle | EBR-7D (MOA) |
| Eye Relief | 3.3" |
| Field of View | 30.9' - 5.3' @ 100 yds. |
| Turret Style | Elevation - Locking Exposed, Windage - Capped |
| Tube Size | 34mm |
| Adjustment Graduation | 1/4 MOA |
| Travel Per Rotation | 25 MOA |
| Max Elevation Adjustment | 158 MOA |
| Max Windage Adjustment | 86 MOA |
| Parallax Setting | 15 yds - ∞ |
| Length | 12.5" |
| Weight | 32.3 oz. |