We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Vortex Optics, Viper HD 10x42 Roof Prism Binocular
CA$739.99
In stock
Only 2 left
SKU
VO-V201
Vortex Optics, Viper HD 10x42 Roof Prism Binocular
VIPER®HD 10X42 ROOF PRISM BINOCULAR
The Viper HD—a premium-quality binocular packed with everything you need and nothing you don't. Rugged, compact and lightweight (one of the lightest full-size binoculars to date), it's easy to see why the Vipers are award winners. Add in HD (High Density) extra-low dispersion glass for impressive resolution and color fidelity and the Vipers change more than the game. They change the results, too.
SPECS
| Magnification | 10 x |
| Objective Lens Diameter | 42 mm |
| Eye Relief | 16.5 mm |
| Exit Pupil | 4.2 mm |
| Linear Field of View | 319 feet/1000 yards |
| Angular Field of View | 6.1 degrees |
| Close Focus | 5.1 feet |
| Interpupillary Distance | 59-75 mm |
| Height | 5.8 inches |
| Width | 5.3 inches |
| Weight | 24.6 ounces |