We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Vortex Optics, Triumph HD 12x50 Prism Binocular
CA$189.99
In stock
Only 1 left
SKU
VO-VT-TRI-1250
Vortex Optics, Triumph HD 12x50 Prism Binocular
TRIUMPH® HD 12X50
No need to overthink it - just grab 'em and glass. Triumph® HD binoculars strip it down to what matters, giving new hunters the confidence to pick apart the woods and spot game with ease. Fully multi-coated lenses deliver impressive images, and a rugged, no-nonsense design means you can focus on the hunt, not second-guessing your gear.
FEATURES
- HD OPTICAL SYSTEM - Optimized with select glass elements to deliver exceptional resolution, cut chromatic aberration and provide outstanding color fidelity, edge-to-edge sharpness, and light transmission.
- FULLY MULTI-COATED LENSES - Anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide increased light transmission for greater clarity and low-light performance.
- ROOF PRISM - Valued for greater durability and a more compact size.
- TRUE OPEN HINGE - Offers superior ergonomics while decreasing total weight and bulk.
- ADJUSTABLE EYECUPS - Twist up and down for comfortable viewing with or without eyeglasses.
- CENTER FOCUS WHEEL - Adjusts the focus of both binocular barrels at the same time.
- DIOPTER - Adjusts for differences in a user's eyes. Located on right eyepiece.
- RUBBER ARMOR - Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- NITROGEN GAS PURGED - Gas purged and O-ring sealed for superior fogproof and waterproof performance in the most extreme conditions.
- WATERPROOF - Designed to withstand harsh weather conditions.
- FOGPROOF - Designed to withstand a wide range of temperatures.
- SHOCKPROOF - Designed to withstand the highest levels of impact.
- TRIPOD ADAPTABLE - Compatible with a tripod adapter, allowing use on a tripod or car window mount.
SPECS
| Magnification | 12x |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 50 mm |
| Eye Relief | 16.0mm |
| Angular Field of View | 5.2˚ |
| Close Focus | 9.9' |
| Interpupillary Distance | 56mm - 75mm |
| Linear Field of View | 273' @ 1000 yds. |
| Height | 6.9" |
| Width | 5.3" |
| Weight | 26.2 oz. |