We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Vortex Optics, Fury HD 5000 10x42 Roof Prism Laser Rangefinding Binocular
CA$1,599.99
In stock
Only 1 left
SKU
VO-LRF301
Vortex Optics, Fury HD 5000 10x42 Roof Prism Laser Rangefinding Binocular
FURY®HD 5000 10X42 FULL SIZE ROOF PRISM LASER RANGEFINDER BINOCULAR
Two of the most important pieces of hunting gear combined into one powerful, long-ranging unit, Fury®HD 5000 rangefinding binoculars make glassing and ranging ultra-fast and efficient. Right-side button controls make one-handed manipulation of both functions quick and easy, cutting down on set up time in the field. And don't forget—these Fury®HD 5000 binoculars join all other Vortex®products in that they are completely covered by our unbeatable VIP Warranty, and that includes electronic components!
SPECS
| Magnification | 10 x |
| Objective Lens Diameter | 42 mm |
| Eye Relief | 16 mm |
| Exit Pupil | 4.2 mm |
| Linear Field of View | 321-6 feet/1000 yards |
| Angular Field of View | 6.1 degrees |
| Close Focus | 18.5 feet |
| Interpupillary Distance | 54-72 mm |
| Height | 5.75 inches |
| Width | 5 inches |
| Weight | 32.3 ounces |