We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Vortex Optics, Bantam HD 6.5x32 Youth Binocular
CA$109.99
In stock
Only 3 left
SKU
VO-VT-BTM-6532
Vortex Optics, Bantam HD 6.5x32 Youth Binocular
BANTAM™ HD 6.5X32 YOUTH BINOCULAR
Streamlined and lightweight so they’re easy to carry around. Solid construction and simple-to-use controls so it’s easy to find distant wildlife fast. Bantam™ HD combines everything you love about Vortex® quality and lifetime service in a rugged binocular that’s ergonomically designed for smaller hands and faces.
FEATURES
| HD Optical System | Optimized with select glass elements to deliver exceptional resolution, cut chromatic aberration, and provide outstanding color fidelity, edge-to-edge sharpness, and light transmission. |
|---|---|
| XR™ Lens Coatings | Premium anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide superior light transmission for exceptional clarity and low-light performance. |
| Rubber Armor | Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection. |
| Nitrogen Gas Purged | Gas-purged and o-ring sealed for fogproof and waterproof performance. |
| Tripod Adaptable | Use on a tripod or car window mount. Tripod adapter required. |
| Waterproof | Designed to withstand harsh weather conditions. |
| Fogproof | Designed to withstand a wide range of temperatures. |
| Shockproof | Desinged to withstand the highest levels of recoil and impact. |
SPECS
| Magnification | 6.5x |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 32 mm |
| Eye Relief | 18.7mm |
| Angular Field of View | 7.6° |
| Close Focus | 12.0' |
| Interpupillary Distance | 51mm - 69mm |
| Linear Field of View | 400' @ 1000 yds |
| Height | 4.9" |
| Width | 4.8" |
| Weight | 14.4 oz. |