We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Sig Sauer Optics, TANGO-MSR Riflescope, 1-10X28 FFP, MSR BDC10 Illuminated Reticle, MOA
CA$929.99
Backorder
ESTIMATED DELIVERY | 4-6 WEEKS
SKU
SS-SOTM11002
We will notify you when this item becomes available.
Sig Sauer Optics, TANGO-MSR Riflescope, 1-10X28 FFP, MSR BDC10 Illuminated Reticle, MOA
TANGO-MSR LPVO 1-10X26MM (FFP)
Industry-leading light transmission and optical clarity for any situation.
FEATURES
- High Performance 10x optical system with low dispersion glass
- Integrated thread in throw leaver for quick magnification changes
- Illuminated MSR BDC-10 reticle with 11x brightness levels
- Lay flat flip-back lens covers included
- Dependable waterproof, shockproof, and fog-proof performance
- Includes ALPHA-MSR 1 piece aluminum cantilever mount
Specification
| Magnification | 1-10x |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 26 mm |
| Weight | 21.9 oz |
| Illumination Settings | 11 |
| Maintube Diameter | 34mm |
| Total Elevation Travel | > 100 MOA |
| Total Windage Travel | > 100 MOA |
| Travel Per Rotation | 12 MRAD |
| Eye Relief Low (IN) | 87.5 |
| Eye Relief High (IN) | 82.5 |
| Field of View Low (FT @ 100 Yards) | 120 |
| Field of View High (FT @ 100 Yards) | 12 |
| Diopter Adjustment Range | +/- 2.5 |
| Objective Outer Diameter | 34 MM |
| Mount Included | Yes |
| Battery | (1) CR2032 |
| Focal Plane | First |
| Reticle | MSR BDC10 |
| Illumination | Yes |