We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Nightforce Optics, ATACR 5-25x56mm F1, MIL-XT Reticle
CA$4,559.99
Backorder
ESTIMATED DELIVERY | 4-6 WEEKS
SKU
NF-C616
We will notify you when this item becomes available.
Nightforce Optics, ATACR 5-25x56mm F1, MIL-XT Reticle
ATACR – 5-25x56mm F1
SEE WHAT YOU’VE BEEN MISSING
Chances are, you’ll never forget your first look through the ED glass of our ATACR™ 5-25×56 F1. We can assure you that you’ve never seen an image through a riflescope as bright and impressive.
First focal plane technology means consistent reticle values, regardless of the magnification setting. The ATACR 5-25×56 F1 is offered with a wide range of options, including intelligent reticles.
Extensive elevation travel allows target engagements at distances previously considered “out of range,” if you’re willing to practice and if your rifle is up to it. Your riflescope certainly will be.
SPECS
| Magnification Range | 5-25x |
|---|---|
| Focal Plane | First Focal Plane (F1/FFP) |
| Body Tube Diameter | 34mm |
| Overall Length | 15.4 in/390 mm |
| Mounting Length | 5.9 in/150 mm |
| Weight | 37.6 oz/1066 g |
| Click Value | .250 MOA or .1 MRAD |
| Internal Adjustment Range | E: 120 MOA/35 MRAD W: 80 MOA/24 MRAD |
| Parallax Adjustment | 45 yd–∞ |
| Eye Relief | 3.5 in/90 mm |
| Field of View @ 100 yd or m | 5x: 18.7 ft/6.2 m 25x: 4.9 ft/1.6 m |
| Exit Pupil | 5x: 8.3 mm 25x: 2.3 mm |
| Illumination | Digillum |
| Elevation Feature | ZeroStop |
| Power Throw Lever | Standard |