We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Kahles K525i 5-25X56 Riflescope, SKMR4 Reticle, Windage Left, REFINED
CA$5,569.99
In stock
Only 1 left
SKU
KAH-10850
Kahles K525i 5-25X56 Riflescope, SKMR4 Reticle, Windage Left, REFINED
K525i REFINED
RELIABLE PRECISION. | 5-25x56i
A proven product that offers discerning shooters optimal magnification and reliable performance. Designed to meet the toughest challenges in competition and in the field.
REFINED introduces:
- 10 MIL Windage – increased usability in dynamic environments
- Enhanced Parallax Wheel Geometry – reliable handling in all conditions
- +7% FOV* – improved situational awareness with optimized peripheral perception (*Based on the comparison to K525i (2025))
- Updated Reticle Designs – latest SKMR-design
- Ergonomic, shooter-specific configurations for optimal control.
- True 5x zoom with uncompromised optical performance across the entire adjustment range.
- Robust competition-grade mechanics built for extreme durability.
SPECS
| Magnification: | 5-25x56i |
| Objective lens diameter: | 56 mm |
| Exit pupil: | 9.5 - 2.3 mm |
| Eye relief: | 95 mm |
| Field of view: | 7.7 - 1.6 m/100 m |
| Diopter compensation: | +2 / -3.5 dpt |
| Twilight factor (DIN 58388): | 16.7 - 37.4 |
| Impact correction per click: | .1 MRAD |
| Adjustment range (E/W): | 2,9/1,3 |
| Parallax adjustment: | 20 - ∞ |
| Tube diameter: | 34 mm |
| Length: | 377 mm |
| Weight: | 960 g |
| Focal plane: | 1. |
| Illuminated: | Yes |
| Warranty: | 10 years |