We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Kahles K328i 3.5-28X50 Rifle Scope, SKMR4+ Reticle, Windage Left
CA$5,299.99
In stock
Only 3 left
SKU
KAH-10698
Kahles K328i 3.5-28X50 Rifle Scope, SKMR4+ Reticle, Windage Left
K328i
THE GAME-CHANGER - 3.5-28x50i
The groundbreaking K328i sets new performance standards with a pioneering new-generation optical design. It offers a 40 % wider field of view*, an exceptionally comfortable eyebox and 8x zoom with perfect optical performance across the entire adjustment range.
FEATURES
- Revolutionary optical design with a 40 % wider field of view* and an exceptional eyebox
- 8x zoom with perfect optical performance across the entire adjustment range
- Windage adjustment on the left or right with TWIST GUARD rotation protection
- Patented parallax adjustment integrated in the elevation turret (20 m to ∞)
- Absolutely reliable repeat accuracy and clearly defined clicks
- Precise illuminated reticles in 1st focal plane
SPECS
| Magnification: | 3,5 - 28 |
| Objective lens diameter: | 50 mm |
| Exit pupil: | 1,8 - 7,4 mm |
| Eye relief: | 92 mm |
| Field of view: | 14,3 - 1,8 m/100 m |
| Diopter compensation: | +2 / -3 dpt |
| Twilight factor (DIN 58388): | 13,2 - 37,4 |
| Impact correction per click: | .1 MRAD | ¼ MOA |
| Adjustment range (E/W): | 3,5 / 1,3 m/100 m |
| Parallax adjustment: | 20 m till ∞ |
| Tube diameter: | 36 mm |
| Length: | 360 mm |
| Weight: | 1040 g |
| Focal plane: | 1. |
| Illuminated: | Yes |
| Warranty: | 10 (2 electronics) |