We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Kahles K18i-2 1-8X24 Riflescope, 3GR Reticle
CA$4,639.99
In stock
Only 1 left
SKU
KAH-10686
Kahles K18i-2 1-8X24 Riflescope, 3GR Reticle
K18i-2
THE MATCH WINNER – WITH 50-METER FIELD OF VIEW - 1-8
The unparalleled 50-m field of view of the K18i-2 sets the standard for IPSC and 3-Gun matches. With 8x zoom, true 1.0x magnification and an extra-bright illuminated reticle with the unique MAX LIGHT function, it is optimised for competition in every detail.
FEATURES
- Unparalleled 50-m field of view
- 8x zoom and true 1.0x magnification
- 2 sizes of integrated throw lever with freely selectable position
- Extra-bright day/night illuminated reticle in 2nd focal plane with MAX LIGHT function for extreme backlight situations
- 3GR reticle designed with pro shooters especially for IPSC and 3-Gun
SPECS
| Magnification: | 1-8 |
| Objective lens diameter: | 24 mm |
| Exit pupil: | 8,0 - 2,97 mm |
| Eye relief: | 95 mm |
| Field of view: | 50,0 - 6,2 m/100 m |
| Diopter compensation: | +2 / -3 dpt |
| Twilight factor (DIN 58388): | 2.9 - 13.9 |
| Impact correction per click: | .1 MRAD |
| Adjustment range (E/W): | 2,4 / 2,4m/100m |
| Parallax adjustment: | 100 m |
| Tube diameter: | 34 mm |
| Length: | 300 mm |
| Weight: | 640 g |
| Focal plane: | 2 |
| Illuminated: | Yes |
| Warranty: | 10 Years |