We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
ZeroTech Optic, Vengeance 4-20x50 SFP PHR II Reticle, MOA
ESTIMATED DELIVERY | 4-6 WEEKS
VENGEANCE
4-20X50MM PHR II
We at ZeroTech believe that the everyday shooter deserves to have the best in class features at affordable prices. The VENGEANCE range of riflescopes delivers a quality, value for money shooting experience without short-changing on feature availability and robust engineering.
VENGEANCE offers a wide range of options between ZEROPLEX, PHR and R3 reticles all developed and tested to maintain high precision and target acquisition without needing to dial the turret. All riflescope models come with Fast Focus dioptre and wide magnification range so you can enjoy the same accuracy for long range hunting, all at the best price.
VENGEANCE optics are engineered, tested and priced to deliver you the absolute best value for money without short-changing you on features.
FEATURES
- PHR II reticle
- 30mm tube
- Pop-Lok turrets (0.25MOA)
- Fast Focus dioptre
PHR II RETICLE
The PHR II shares all the features of the PHR reticle with the addition of a floating centre dot for an ultra-refined point of aim as well as a finer 6 o’clock post, enabling even more precise elevation ‘hold overs’.
Unobtrusive elevation holds are available at 1.1, 2.5, 5, 10, 15, 20 and 25 MOA, allowing the shooter to maximise the potential of their rifle and ammunition combination.
SPECS
| Focal Plane | Second (SFP) |
| Reticle calibrated magnification power (SFP only) | 20x |
| Magnification Range | 4-20x |
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Maintube Diameter | 30mm |
| Zero Stop | No |
| Turret Index Value | 0.25MOA |
| Internal Elevation Adjustment | 70MOA |
| Internal Windage Adjustment | 70MOA |
| Parallax Adjustment Range | 20 Meters – Infinity |
| Exit Pupil Diameter | Low: 10.9mm; High: 2.6mm |
| Eye Relief | 90mm |
| Field Of View @100 Meters | Low: 6.8m; High: 1.7m |
| Objective Outer Diameter | 57mm |
| Ocular Outer Diameter | 43.9mm |
| Weight | 800g |
| Available Reticles | PHR II reticle PHR II Illuminated reticle R3 reticle R3 Illuminated reticle |
| Illumination | No |
IN THE BOX
- Stretch Fit Scope Cover
- Instruction Manual
- Reticle Range Chart
- High Quality Microfibre Cloth
- AIMPOINT
- AMERICAN DEFENSE
- APEX OPTICS
- ARISAKA
- ARKEN OPTICS USA
- BATTLE ARMS DEVELOPMENT
- BRAVO COMPANY USA
- BURRIS OPTICS
- DNT OPTICS
- EOTECH
- FORTIS MFG
- GENERAL STARLIGHT COMPANY
- HOLOSUN
- KAHLES OPTICS
- LEUPOLD OPTICS
- NEWCON OPTIK
- NIGHTFORCE OPTICS
- PRIMARY ARMS OPTICS
- REPTILIA
- RUFF'S PRECISION MFG
- SCALARWORKS
- SIG SAUER OPTICS
- SPUHR
- STEINER OPTICS
- STRIKE INDUSTRIES
- SWAMPFOX OPTICS
- SWAROVSKI OPTIK
- TANGOINNOS
- TRIJICON
- UNITY TACTICAL
- VECTRONIX OPTICS
- VORTEX OPTICS
- WARNE
- ZEISS OPTICS
- ZERO COMPROMISE OPTICS
- ZEROTECH OPTICS