We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Vortex Optics, Venom 3-15X44 FFP Rifle Scope, EBR-7C Reticle, MRAD
VENOM® 3-15X44 FFP
Workhorse reliability and accuracy on targets no matter the range. The Venom® 3-15x44 FFP delivers great glass quality, impressive magnification, and the versatile EBR-7C reticle for fast, precise corrections at distance, plus a wide field of view when rapidly engaging targets up close.
EBR-7C MRAD
Designed to maximize long-distance shooting and ranging abilities, the EBR-7C reticle can be used to effectively determine ranges, holdovers, windage corrections, and moving target leads. Ultra-precision laser etching on the glass reticle ensures that specifications are kept to the tightest tolerances possible. The fine center crosshair subtensions on the EBR-7C reticle were carefully chosen to provide the optimum balance between precision aiming and low light visibility. Includes windage reference dots on drop lines
Features
| First Focal Plane Reticle | Scale of reticle remains in proportion to the zoomed image. Constant subtensions allow accurate holdover and ranging at all magnifications. |
|---|---|
| 34mm tube | Provides a large amount of travel |
| RevStop™ Zero System | Patented streamlined design offers a toolless zero stop for rock-solid return to zero after turret adjustments. |
| Throw Lever | The included throw lever can be installed for quick and easy magnification adjustments. |
Specs
| Magnification | 3-15x |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 44 mm |
| Reticle | EBR-7C (MRAD) |
| Turret Style | Exposed Elevation Capped Windage |
| Tube Size | 34 mm |
| Adjustment Graduation | .1 MRAD |
| Parallax Setting | 10 yds-∞ |
| Max Windage Adjustment | 21 MRAD |
| Max Elevation Adjustment | 36 MRAD |
| Travel Per Rotation | 10 MRAD |
| Field of View | 42.4'-8.4' |
| Eye Relief | 3.7" |
| Length | 13.3" |
| Weight | 28.8 oz. |