We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Vortex Optics, Siren 3-18x44 FFP Rifle Scope, VMR-4 Illuminated Reticle, MOA
CA$949.99
In stock
Only 1 left
SKU
VO-SRN-31801
Vortex Optics, Siren 3-18x44 FFP Rifle Scope, VMR-4 Illuminated Reticle, MOA
SIREN™ 3-18X44
Start with incredible edge-to-edge sharpness. Add a first focal plane, illuminated reticle for fast reads at any magnification and lighting situation. Top it with our RevStop® Zero System for reliable return to zero, and locking turret for fast, stay-put adjustments. Build it all around a 34mm tube that accommodates massive amounts of elevation and windage travel, and you’ve got a long-distance impact machine that’ll have you wondering how you ever shot without it.
FEATURES
| XD™ Optical System | Premium optical system and select glass elements deliver exceptional resolution, edge-to-edge sharpness, greatly reduce chromatic aberration and guarantee clean, bright, sharp, high-contrast images. |
|---|---|
| Illuminated Reticle | Provides fast target acquisition in any lighting scenario. |
| RevStop® Zero System | For a rock-solid return to zero after turret adjustments. |
| Fully Multi-Coated Lenses | Anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide increased light transmission for greater clarity and low-light performance. |
| Nitrogen Gas Purged | Gas purged and O-ring sealed for fogproof and waterproof performance in all conditions. |
| ArmorTek® | Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt. |
| Aircraft-Grade Aluminum | Constructed from a solid block of aircraft-grade aluminum for strength and rigidity. |
| Low Glare Matte Black Annodize | Corrosion and wear resistant anodization provides low-glare matte surface and helps camouflage the shooter's position. |
| Waterproof | Designed to withstand harsh weather conditions. |
| Fogproof | Nitrogen gas purging prevents internal fogging over a wide range of temperatures. |
| Shockproof | Designed to withstand the highest levels of recoil and impact. |
SPECS
| Magnification | 3-18x |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 44 mm |
| Focal Plane | First Focal Plane |
| Reticle | VMR-4 (MOA) |
| Eye Relief | 3.8" |
| Field of View | 39.3' - 6.7' @ 100 yds. |
| Turret Style | Exposed Elevation Capped Windage |
| Tube Size | 34 mm |
| Adjustment Graduation | 1/4 MOA |
| Travel Per Rotation | 25 MOA |
| Max Elevation Adjustment | 154 MOA |
| Max Windage Adjustment | 62 MOA |
| Parallax Setting | 10 yds. - ∞ |
| Length | 13.3" |
| Weight | 26.6 oz. |
| Total Elevation Adjustment w/ RevStop® installed | 48.5 MOA |