We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Vortex Optics, Siren 1-6x24 SFP Rifle Scope, VMR-2 Illuminated Reticle, MOA
CA$419.99
In stock
Only 4 left
SKU
VO-SRN-1601
Vortex Optics, Siren 1-6x24 SFP Rifle Scope, VMR-2 Illuminated Reticle, MOA
SIREN™ 1-6X24
Get the most out of your AR with a low power variable optic (LPVO) designed to stretch your effective range. Daylight bright illumination ensures a clear, easy-to-acquire point of aim for close-quarters applications, while in-reticle hash marks give you the tools to account for wind and drop at longer ranges. Powerful optics provide a crystal-clear sight picture throughout your zoom range, bringing even far-away targets into sharp focus.
FEATURES
| XD™ Optical System | Premium optical system and select glass elements deliver exceptional resolution, edge-to-edge sharpness, greatly reduce chromatic aberration and guarantee clean, bright, sharp, high-contrast images. |
|---|---|
| Illuminated Reticle | Provides fast target acquisition in any lighting scenario |
| Fully Multi-Coated Lenses | Anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide increased light transmission for greater clarity and low-light performance. |
| Nitrogen Gas Purged | Gas purged and O-ring sealed for fogproof and waterproof performance in all conditions. |
| ArmorTek® | Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt. |
| Aircraft-Grade Aluminum | Constructed from a solid block of aircraft-grade aluminum for strength and rigidity. |
| Low Glare Matte Black Annodize | Corrosion and wear resistant anodization provides low-glare matte surface and helps camouflage the shooter's position. |
| Waterproof | Designed to withstand harsh weather conditions. |
| Fogproof | Nitrogen gas purging prevents internal fogging over a wide range of temperatures. |
| Shockproof | Designed to withstand the highest levels of recoil and impact. |
| Thread-in Throw Lever | Thread-in throw lever for quick and easy magnification adjustments. |
SPECS
| Magnification | 1-6x |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 24 mm |
| Focal Plane | Second Focal Plane |
| Reticle | VMR-2 (MOA) |
| Eye Relief | 3.5" |
| Field of View | 116.5' - 19.2' @ 100 yds |
| Turret Style | Capped |
| Tube Size | 30 mm |
| Adjustment Graduation | 1/2 MOA |
| Travel Per Rotation | 44 MOA |
| Max Elevation Adjustment | 140 MOA |
| Max Windage Adjustment | 140 MOA |
| Parallax Setting | 100 yds. |
| Length | 10.5" |
| Weight | 18.5 oz. |