We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Sig Sauer Optics, ROMEO4T Red Dot, 1X20MM, 2 MOA Ballistic Circle Dot, Black
CA$839.99
In stock
Only 4 left
SKU
SS-SOR43031
Sig Sauer Optics, ROMEO4T Red Dot, 1X20MM, 2 MOA Ballistic Circle Dot, Black
ROMEO4T 1X20MM
Tactical solar powered red dot sight with 100,000+ hour battery life.
- Designed for modern semi-automatic pistols, MSR platforms and shotguns
- Short and medium range engagements and recreational shooting across a wide range of calibers and light conditions
- Fully ruggedized and impact resistant for the toughest environments
- Ultra durable and lightweight 7075 aluminum main housing and components, 1.41" riser mount with additional lower 1/3 co-witness spacer
- Comes standard with see-through lens covers and hex bolt mount
- Complete Mil-Spec 810G testing, submersible up to 20 meters
- Runtime in excess of 100,000 hours with solar and battery usage
- Ballistic Circle-Dot and Ballistic CirclePlex reticle options
- Users can select from 4 different integrated reticle options (Dot, Circle-Dot, Dot with Holds, Circle-Dot with Holds)
- Unlimited eye relief to acquire aiming point and target, regardless of eye position behind sight.
- MOTAC (Motion Activated Illumination) powers up or down when sensing motion
- Uses an ultra-efficient red LED illumination for daylight visibility and extended runtime
- Bolt mount included
- Strong, lightweight 7075 Aluminum housing
- Waterproof, IPX-8 rated, and fog-proof.
SPECIFICATIONS
| SKU | ROMEO4T-1x20MM-PARENT |
|---|---|
| Waterproofing | IPX-7 |
| Height | 63.5 mm |
| Magnification | 1x |
| Clear Aperture | 20 mm |
| Overall Length | 85.5 mm |
| Overall Width | 46 mm |
| Battery | (1) CR2032 |
| Reticle Color | Red |
| Weight | 7.6 oz |
| Illumination Settings | 10 daytime/2 Night Vision |
| Total Elevation Travel | 100 MOA |
| Total Windage Travel | 100 MOA |
| Run Time | 100000 hrs |