We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Marlin 1894 Trapper Lever Action Rifle, 16.10" Barrel, Black Laminate Stock, Big Loop, 44 Mag
CA$1,959.99
In stock
SKU
MF-70451
Marlin 1894 Trapper Lever Action Rifle, 16.10" Barrel, Black Laminate Stock, Big Loop, 44 Mag
TRAPPER SERIES MODEL 1894™
Conceived by hunting and fishing guides in Alaska, the Trapper series is the ideal big-bore rifle that is short, quick-handling, and optimized for hunting or protection from dangerous animals. This American-made lever-action rifle was manufactured with great pride and attention to detail. You can expect the same time-honored design, combined with Ruger's trusted reputation for producing high-quality, reliable firearms.
FEATURES
- Receiver, lever and trigger guard plate are CNC machined from 416 stainless steel forgings.
- Barrel is made of 410 stainless steel and is cold hammer-forged which results in ultra-precise rifling that provides exceptional accuracy and longevity.
- Threaded barrel, with factory-installed thread protector, has a 5/8"-24 pattern to accommodate a muzzle brake or other barrel accessories.
- Stainless steel components have a satin, non-shiny finish.
- Adjustable Skinner Sights™ receiver-mounted peep sight is perfect for rapid target acquisition.
- Tubular magazine features a loading gate located on the receiver and will accept 8 rounds of .44 Rem Mag or 9 rounds of .44 Special ammunition.
- Soft-rubber buttpad effectively absorbs recoil.
- Positive, push-button, cross-bolt manual safety and traditional half-cock hammer.
- Reliably feeds a wide range of .44 Rem Mag and .44 Special factory ammunition.
- Durable, laminate buttstock and forend remain dimensionally stable in varying weather conditions.
- Sharp checkering provides an excellent grip in all weather conditions.
- Oversized lever loop provides clearance for operation with heavy gloves.
- Slim forend for an attractive look and comfortable feel.
- Also includes: Sling swivel studs, offset hammer spur.
SPECS
| Model # | 70451 |
| Caliber | 44 Rem Mag / 44 Special |
| Capacity | 8/9 |
| Stock | Black Laminate |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Satin Stainless |
| Front Sight | Skinner Sights™ Blade |
| Rear Sight | Skinner Sights™ Adjustable |
| Weight | 6.3 lb. |
| Overall Length | 33.25" |
| Length of Pull | 13.38" |
| Barrel Length | 16.1" |
| Thread Pattern | 5/8"-24 |
| Thread Cap | Match-Polished |
| Barrel | Cold Hammer-Forged Stainless Steel |
| Twist | 1:20" RH |
| Grooves | 6 |