We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Kahles K540i 5-40X56 DLR Riflescope, SKMR4+ Reticle, Windage Right, REFINED
CA$7,139.99
In stock
Only 1 left
SKU
KAH-10951
Kahles K540i 5-40X56 DLR Riflescope, SKMR4+ Reticle, Windage Right, REFINED
K540i REFINED - RSW
UNPARALLELED PERFORMANCE. | 5-40x56i
Designed for professional long-range shooting, the K540i sets a bold new standard.
Its unparalleled field of view provides maximum downrange clarity and enables seamless target transition, essential in fast-paced scenarios.
REFINED introduces:
- 10 MIL Windage – increased usability in dynamic environments
- Ergonomic, shooter-specific configurations for optimal control.
- True 8x zoom with uncompromised optical performance across the entire adjustment range.
- VISIONFLEX – Revolutionary optical design with a 40% wider field of view* and a remarkably generous eyebox.
SPECS
| Magnification: | 5-40x56i |
| Objective lens diameter: | 56 mm |
| Exit pupil: | 7.7-1.4 mm |
| Eye relief: | 92 mm |
| Field of view: | 10.2 - 1.3 m/100 m |
| Diopter compensation: | +2/–3 dpt |
| Twilight factor (DIN 58388): | 16.7-47.3 |
| Impact correction per click: | .1 MRAD |
| Adjustment range (E/W): | 2,9 / 1,2 |
| Parallax adjustment: | 20 - ∞ |
| Tube diameter: | 36 mm |
| Length: | 408 mm |
| Weight: | 1115 g |
| Focal plane: | 1. |
| Illuminated: | Yes |
| Warranty: | 10 years |