We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Kahles K16i 1-6X24 Riflescope, 3GR Reticle
CA$3,099.99
In stock
Only 1 left
SKU
KAH-10649
Kahles K16i 1-6X24 Riflescope, 3GR Reticle
K16i
FAST TARGET ACQUISITION IN TOUGHEST ENVIRONMENTS - 1-6x24i
The K16i is ideal for acquiring targets within a very short time thanks to its ultra-wide field of view. Competition shooters benefit from the extra-high nose and the large, easy to use adjustment ring.
FEATURES
- Sporty riflescope with ultra-wide field of view for fast target acquisition
- Developed for even the toughest demands
- Extra bright day illuminated reticles in the second focal plane
- 3GR reticle for IPSC and 3 Gun
SPECS
| Magnification: | 1 - 6 |
| Objective lens diameter: | 24 mm |
| Exit pupil: | 9.6 - 4.7 mm |
| Eye relief: | 95 mm |
| Field of view: | 42.3 - 6.7 m/100 m |
| Diopter compensation: | +2 / -3.5 dpt |
| Twilight factor (DIN 58388): | 3.1 - 12.0 |
| Impact correction per click: | .1 MRAD |
| Adjustment range (E/W): | 2.2/2.2 m/100 m |
| Parallax adjustment: | 100 m |
| Tube diameter: | 30 mm |
| Length: | 278 mm |
| Weight: | 480 g |
| Focal plane: | 2 |
| Illuminated: | Yes |
| Warranty: | 10 years |