We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Holosun Optics, HE509T Adapter Plate, Glock MOS
DISCLAIMER: “GLOCK” is a federally registered trademark of GLOCK, Inc. and is one of many trademarks owned by GLOCK, Inc. and GLOCK Ges.m.b.H. Neither RDSC Inc., nor this site are affiliated in any manner with, or otherwise endorsed by, GLOCK, Inc. or GLOCK Ges.m.b.H. The use of “GLOCK” on this page is merely to advertise the sale of GLOCK pistols, parts, or components. For additional genuine GLOCK, Inc. and GLOCK Ges.m.b.H products and parts visit www.glock.com.
DISCLAIMER: This product is not manufactured, authorized, endorsed, or warranted by GLOCK. GLOCK does not warrant or represent that this product is compatible with GLOCK pistols.
The Holosun 509PLT-MOS9MM is designed to attach the Holosun HE509T optic to Glock MOS slides without using multiple adapter plates. Install the 509PLT-MOS9MM adapter plate directly to your 9mm/.40 MOS slide using the provided screws and then attach your HE509T to the plate for a lower overall height.
Specifications
| Color: | Black |
| Gun Type: | Pistol |
| Fit: | Glock Modular Optic System |
| Length: | 1.9 in |
| Height: | 0.15 in |
| Weight: | 1 oz |
| Attachment/Mount Type: | Slide |
| Fabric/Material: | Steel |
| Width: | 1 in |
| Optic Cut: | Holosun HE509T |
| Gun Make: | Glock |