We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Vortex Optics, GlassPak Pro Hand Muff, Tan
CA$129.99
In stock
Only 4 left
SKU
VO-VT-GP-MUFF-T
Vortex Optics, GlassPak Pro Hand Muff, Tan
GLASSPAK™ PRO HAND MUFF
Insulated comfort and a weatherproof exterior combine to shield hands from the elements, with a handy zipper pocket for secure, close-at-hand essentials. Compatible with GlassPak™ Pro Binocular Harness.
FEATURES
| DWR Treated Exterior | Repels water, keeps hands dry. |
|---|---|
| Wind-Blocking Insulation | Shields from cold, maintains warmth. |
| Zipper Storage Pocket | Secures essentials with easy access. |
| Plush Lining | Creates loft, trapping heat. |
| Elastic Cuff | Seals out cold air, maintains warmth. |
SPECS
| Length | 14.3" |
|---|---|
| Height | 7.5" |
| Width | 5.0" |
| Weight | 7.3 oz. |