We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Mossberg 940 JM Pro Optic Ready, 24.00" Barrel, Fiber Optic Sights, 5RD Magazine, 12GA
ESTIMATED DELIVERY | 4-6 WEEKS
We will notify you when this item becomes available.
Mossberg 940 JM Pro Optic Ready, 24.00" Barrel, Fiber Optic Sights, 5RD Magazine, 12GA
940 JM PRO OPTIC-READY 5-SHOT
The Top Gun for 3-Gun - Now Comes Optic-Ready. Patent-pending receiver cuts and a removeable cover plate allow direct mounting of Shield RMSc-pattern micro dot sights, for improved eye alignment and faster target aquisiton. Inside every 940 JM Pro, you will also find a new durable gas system, specially-coated or finished internal parts for smooth operation, and a competition-level loading port, elevator, and follower. Outside, a user-adjustable stock and streamlined forend sport Mossberg signature texturing, while a host of stylized, functional components combine for competition - optimizing speed, accuracy, and durability.
FEATURES
- Optic-Ready (Shield RMSc-pattern
- Clean-running gas-vent system
- Quick-empty Magazine Release
- Built for Quad Loading
- Adjustable Length of Pull
- Drilled and Tapped Receiver
- Adjustable Stock Drop System
- Briley Choke Tubes
- HIVIZ TriComp Fiber Optic Sight
SPECS
| SKU | 85144 |
|---|---|
| Gauge | 12 Gauge |
| Action Type | Semi-Auto |
| Chamber Size | 3" |
| Usage | Competition |
| Barrel Type | Vent Rib |
| Barrel Length | 24" |
| Barrel Finish | Matte Blue |
| Choke | Briley Ext Set |
| Capacity | 4+1 |
| Length | 44.75" |
| LOP | 13"-14.25" |
| LOP Type | Adjustable |
| Sights | Front FO; Optic-Ready |
| Stock | Adj. LOP, Cast, Drop - Synthetic (Black) |
| Weight | 7.75 |