We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Mossberg 990 Aftershock, 14.75" Barrel, Fiber Optic, 5+1 RD Magazine, 12GA
CA$1,299.99
In stock
Only 2 left
SKU
MOS-83001
Mossberg 990 Aftershock, 14.75" Barrel, Fiber Optic, 5+1 RD Magazine, 12GA
990 AFTERSHOCK
The 990 AfterShock is small in size, but big on performance. This ultra-compact and easy to maneuver platform delivers 5+1 semi-auto convenience paired with a host of functional tactical features.
FEATURES
- AfterShock grip provides a firm grip and minimizes felt recoil
- Durable gas system and host of corrosion-resistant internal parts/finishing
- Enlarged and beveled loading port for ease of reloading
- Embossed forend strap keeps the lead hand clear of the muzzle
- Knurled charging handle; oversized, ergonomic safety and bolt release
- Magazine tube extension with M-LOK mounting slots for easy accessory customization
- Front Fiber Optic
- Restricted Firearm
SPECS
| SKU | 83001 |
|---|---|
| Gauge | 12 Gauge |
| Action Type | Semi-Auto |
| Chamber Size | 3" |
| Usage | Security |
| Barrel Length | 14.75" |
| Barrel Finish | Matte Blue |
| Choke | Cylinder Bore |
| Capacity | 5+1 |
| Length | 27.125" |
| Sights | Front Fiber Optic |
| Stock | AfterShock Grip/Strapped Forend |
| Weight | 6.04 |