We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Beretta 1301 Tactical MOD2, 18.50" Barrel, 12 GA, Tactical Grey
ESTIMATED DELIVERY | 4-6 WEEKS
We will notify you when this item becomes available.
Beretta 1301 Tactical MOD2, 18.50" Barrel, 12 GA, Tactical Grey
Beretta 1301 Tactical MOD2
New GEN2 - MOD2 1301 Tactical GRY features the addition of several integral improvements in response to feedback from the marketplace. We have redesigned the bolt release lever to allow for a more solid function and eliminating the chance of a double feed. We have also added an aluminum picatinny rail on the receiver in order to support heavier optics. Lastly, we have threaded the barrel for Optima Bore HP Chokes, which will allow for you to use any of our 12ga OBHP chokes to get the most performance out of your 1301 Tactical.
SPECS
| Cartridge | 12 Gauge |
| Chamber | 76 mm / 3" |
| Capacity | 2-3/4" = 3+1 / 3" = 2+1 |
| Barrel Length | 47 cm / 18.5 in |
| Choke | OCHP |
| Lylium | Y |
| Overall Length | 960 mm / 37.8" |
| Receiver | Aluminum |
| Color | Tactical Grey |