We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
KRISS Vector 22 SBR, 8.0” Barrel, Flat Dark Earth, 22LR
CA$1,079.99
Prohibited
SKU
KA-VEC-22-FDE
Restricted to law enforcement and military use only. Our current Liberal government has arbitrarily decided that you; a licensed, law-abiding civilian, are no longer responsible enough to own such firearms. Canada has fallen.
KRISS Vector 22 SBR Gen2, 8.0” Barrel, FDE, 22LR
The KRISS Vector 22 SBRis a dedicated, semi-automatic, rimfire sporting rifle that incorporates the iconic aesthetics and ergonomics of the KRISS Vector carbine design with the modern modularity of a free floating handguard.
The Vector 22 is a one of a kind firearm engineered to fire the .22LR cartridge, and designed for rimfire competition, training, and small game hunting. The Vector 22 offers precision, performance, and value in an iconic design.
FEATURES
- Threaded barrel
- Aluminum handguard
- Last round bolt lock
- Ambidextrous safety
- 6 position adjustable stock
- Low profile flip sights
SPECIFICATIONS
| Model | Vector SBR |
| Caliber | .22LR |
| Capacity | 10 / 30 |
| Barrel Length | 8.0″ |
| Overall Length Collapsed | 26.5 in / 664.1 mm |
| Overall Length Extended | 29.7 in / 755.6 mm |
| Operating System | Direct Blowback |
| Action Type | Semi-Automatic |
| Stock | 6 Position Adjustable Stock |
| Color | Flat Dark Earth |
| Weight | 6.1 lb / 2.7kg |
| Barrel Material | 4140 Chrome Moly |
| Barrel Finish | Black Nitride (QPQ) |
| Twist Rate | 1:16″ RH |
| Thread Pitch | 1/2" x 28 |
| Trigger Type | Single Stage |