We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Mossberg 590RM 18.5" Stand-Off Barrel, Rotary Safety, Mil-Spec Stock, 10RD Magazine, 12GA
CA$1,449.99
Backorder
ESTIMATED DELIVERY | 3+ MONTHS
SKU
MB-50218
We will notify you when this item becomes available.
Mossberg 590RM 18.5" Stand-Off Barrel, Rotary Safety, Mil-Spec Stock, 10RD Magazine, 12GA
590RM™ MAG-FED STAND-OFF
590RM Rotary Safety Selector shotguns are the latest additions to Mossberg’s magazine-fed tactical lineup. They combine time-tested Mossberg durability with ground-breaking new features like a rotary safety selector; a compact, ergonomically-designed forend, and an integrated barrel/single piece heat shield combination.
- The new ambidextrous rotary safety selector switch can be easily reached without breaking grip. All models have a flat profile trigger with a smooth, crisp break.
- Among the lineup's features: Integrated barrel and heat shield combination; Compact, ergonomically-shaped forend.
- Built for performance, stabilizing ribs on the magazine engage the 590RM receiver provide secure lockup, while the lever-style magazine release and guide making mounting reloading a snap.
- The stock/base adapter provides five positions of LOP adjustment by use of the integrated lever, is compatible with various stock and grip designs, and has two QD mounting ports.
- The top picatinny rail is optimized for optics mounting and provides superior sight alignment. Adjustable Magpul MBUS3 two-piece pop-up sights are offered on select models.
- Front M-Lok adapter that provides dual-sided accessorry mounting slots for easy sling or tactical light customization.
590RM FEATURES
- 12 GA, 2.75" Chamber, 10+1 Capacity
- Ambidextrous rotary safety selector
- Detachable 10-round magazine
- 18.5" barrels with integrated heat shield
- Flat profile trigger with smooth, crisp break
- Top picatinny rail optimized for optics mounting; select model with Magpul MBUS3 sights
- Standard pump-action features include: dual extractors, steel-to-steel lockup, twin action bars, and anti-jam elevator for smooth operation
SPECS
| SKU | 50218 |
|---|---|
| Gauge | 12 Gauge |
| Action Type | Pump-Action |
| Chamber Size | 2.75" |
| Usage | Security |
| Barrel Type | Stand-Off, Integrated Heat Shield |
| Barrel Length | 18.5" |
| Barrel Finish | Phosphate |
| Choke | Accu-Choke System - Cylinder Bore Choke Installed |
| Capacity | 10+1 |
| Length | 37" |
| LOP | 12"-15.25" |
| LOP Type | Adjustable |
| Sights | Magpul MBUS 3 Adj Sights |
| Stock | 5-Pos Adj Stock w/Interchangeable Pad, MOE Pistol Grip, Compact Forend (Black) |
| Trigger | Flat Profile |
| Safety | Rotary Safety Selector |
| Weight | 7.9 |