We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Mossberg 590M Professional Series, 18.5" Barrel, Ghost Ring Sight, 10+1 RD Magazine, 12GA
CA$1,049.99
Backorder
ESTIMATED DELIVERY | 4-6 WEEKS
SKU
MOS-50219
We will notify you when this item becomes available.
Mossberg 590M Professional Series, 18.5" Barrel, Ghost Ring Sight, 10+1 RD Magazine, 12GA
590M MAG-FED PROFESSIONAL SERIES - COMPACT
The 590M Mag-Fed Pump Action Professional Series provides agencies with durable, versatile tools that are optimized for performance.
- 10-Round detachable magazine
- Optic-ready receiver with metal rear Ghost Ring/Front Fiber Optic sights with low-profile protective wings; with plate removed - allows for direct mounting of micro dots (RMSc footprint)
- Cerakote metal finish on barrel, receiver, and magazine tube provides superior abrasion/wear resistance, and added anti-corrosion protection
- Compact variable LOP stock
- Stabilizing ribs on the magazine engage the receiver for secure lockup with mounted magazine
- Accessory magazines available in 5, 10, 15 and 20-round capacities
- Standard features include dual extractors, steel-to-steel lockup,top-mounted ambidextrous safety, and twin action bars
SPECS
| SKU | 50219 |
|---|---|
| Gauge | 12 Gauge |
| Action Type | Pump-Action |
| Chamber Size | 2.75" |
| Barrel Type | Heavy-Walled |
| Barrel Length | 18.5" |
| Barrel Finish | Cerakote - Tungsten |
| Choke | Cylinder Bore |
| Capacity | 10+1 |
| Length | 37.75" |
| LOP | 12"-13" |
| LOP Type | Adjustable |
| Sights | Metal Ghost Ring w/Front FO; Optic-Ready |
| Stock | Synthetic (Black) w/ Spacer |
| Weight | 8 |