We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Mossberg 590A1 Magpul Professional Series, 18.5" Barrel, Ghost Ring Sight, 6+1 RD Magazine, 12GA
CA$1,469.99
Backorder
ESTIMATED DELIVERY | 4-6 WEEKS
SKU
MOS-50795
We will notify you when this item becomes available.
Mossberg 590A1 Magpul Professional Series, 18.5" Barrel, Ghost Ring Sight, 6+1 RD Magazine, 12GA
590A1 PROFESSIONAL SERIES - MAGPUL - 7-SHOT
With its high-quality construction and field proven endurance, the Mossberg 590A1 Professional Series pump-action shotguns provide agencies with the ultimate defensive tool.
- Heavy-walled barrel, metal trigger guard and safety button, and clean-out magazine tube
- Optic-ready receiver with metal rear Ghost-Ring/Front Fiber Optic sights with low-profile protective wings; with plate removed-allows for direct mounting of micro dots (RMSc footprint)
- Durable Cerakote polymer ceramic coating
- Standard features include dual extractors, steel-to-steel lockup, top-mounted ambidextrous safety, twin action bars, and anti-jam elevator
SPECS
| SKU | 50795 |
|---|---|
| Gauge | 12 Gauge |
| Action Type | Pump-Action |
| Chamber Size | 3" |
| Barrel Length | 18.5" |
| Barrel Finish | Cerakote - Tungsten |
| Choke | Cylinder Bore |
| Capacity | 6+1 |
| Length | 38" |
| LOP | 12.25"-14.25" |
| LOP Type | Adjustable |
| Sights | Metal Ghost Ring w/Front FO; Optic-Ready |
| Stock | Magpul SGA Adj Stock w/Spacers |
| Weight | 7 |