We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Mossberg 590A1, 18.50” Barrel, Bead Sight, M-LOK Forend, 7RD Magazine, 12GA
CA$939.99
Backorder
ESTIMATED DELIVERY | 4-6 WEEKS
SKU
MB-50766
We will notify you when this item becomes available.
590A1™ Tactical
SELECTED BY THE U.S. ARMED FORCES AFTER PASSING THE RIGORS OF MILSPEC QUALIFICATION, THE 590A1 IS THE DUTY WEAPON OF CHOICE FOR MILITARY AND LAW ENFORCEMENT AGENCIES WORLDWIDE.
FEATURES: MilSpec construction: the only pump action shotgun to pass MilSpec 3443E; Parkerized or Marinecote finishes on heavy-walled barrels; metal trigger guard and safety buttons. Select models feature tactical tri-rail forends, 6-position adjustable stocks, picatinny top rails, and specialty sight packages.
SPECS
| Gauge | 12 |
| Capacity | 6+1 |
| Chamber | 3" |
| Barrel Type | Heavy-Walled |
| Barrel Length | 18.5" |
| Sight/Base | Bead |
| Choke | Cylinder Bore |
| LOP Type | Fixed |
| LOP | 13.87" |
| Barrel Finish | Parkerized |
| Stock Finish | Synthetic Stock, M-Lok Forend (Black) |
| Weight | 7 |
| Length | 39.5" |