We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Mossberg 590 Shockwave SPX, 14.375" Barrel, Bead Sight, 5RD Magazine, 12GA
CA$899.99
Backorder
ESTIMATED DELIVERY | 4-6 WEEKS
SKU
MB-50648
We will notify you when this item becomes available.
Mossberg 590 Shockwave SPX, 14.375" Barrel, Bead Sight, 5RD Magazine, 12GA
590 SHOCKWAVE SPX
The Shockwave SPX features a receiver-mounted side saddle with shellholder units/removable top rail, and barrel heat shield. Also includes the features that have made Mossberg pump-actions the choice for millions worldwide: ambidextrous safety, dual extractors, positive steel-to-steel lockup, twin action bars, and a smooth operating anti-jam elevator.
FEATURES
- Bird’s-head Grip
- Clean-out Tube
- Heavy-walled Barrel
- Strapped Forend
- Drilled & Tapped Receiver
- Removable Top Rail
- Side Saddle
- Five Shell Holders Included
SPECS
| SKU | 50648 |
|---|---|
| Gauge | 12 Gauge |
| Action Type | Pump-Action |
| Chamber Size | 3" |
| Usage | Security |
| Barrel Type | Heat Shield, Heavy-Walled, Stand-Off |
| Barrel Length | 14.375" |
| Barrel Finish | Matte Blue |
| Choke | Cylinder Bore |
| Capacity | 5+1 |
| Length | 26.37" |
| Sights | Bead |
| Stock | Raptor Grip / Corn Cob Forend w/ Strap |
| Weight | 5.75 |