We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Mossberg 590 Mariner, 20.00" Barrel, Bead Sight, 8+1 RD Magazine, 12GA
CA$1,049.99
Backorder
ESTIMATED DELIVERY | 4-6 WEEKS
SKU
MB-50299
We will notify you when this item becomes available.
Mossberg 590 Mariner, 20.00" Barrel, Bead Sight, 8+1 RD Magazine, 12GA
590 MARINER
The Mighty 590. With decades of military and law enforcement duty and countless performance and success stories under its belt, it’s no surprise that the 590 chosen for duty around the globe is also the ideal choice for home defense needs. This model includes a conversion kit to adapt from full stock to a Cruiser-style pistol grip configuration.
SPECS
| SKU | 50299 |
|---|---|
| Gauge | 12 Gauge |
| Action Type | Pump-Action |
| Chamber Size | 3" |
| Usage | Security |
| Barrel Length | 20" |
| Barrel Finish | Marinecote |
| Choke | Cylinder Bore |
| Capacity | 8+1 |
| Length | 41" |
| LOP | 13.87" |
| LOP Type | Fixed |
| Sights | Bead |
| Stock | Synthetic (Black) |
| Weight | 7 |