We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Mossberg Maverick 88 Security, 20.00" Barrel, Bead Sight, 7RD Magazine, 12GA
CA$389.99
Backorder
ESTIMATED DELIVERY | 4-6 WEEKS
SKU
MB-31046
We will notify you when this item becomes available.
Mossberg Maverick 88 Security, 20.00" Barrel, Bead Sight, 7RD Magazine, 12GA
Maverick 88
THE WORKING MAN’S SHOTGUN, THE MAVERICK LINE OF PUMP-ACTION SHOTGUNS ARE PROVEN PERFORMERS – EQUALLY AT HOME IN THE WOODS, UPLAND FIELDS, OR ON HOME SECURITY DUTY.
PUMP-ACTION FEATURES: Dual extractors, twin action bars, positive steel to steel lockup, and an anti-jam elevator provide trouble free operation.
SPECS
| Gauge | 12 |
| Capacity | 7+1 |
| Chamber | 3" |
| Barrel Length | 20" |
| Sight/Base | Bead |
| Choke | Cylinder Bore |
| LOP Type | Fixed |
| LOP | 14.5" |
| Barrel Finish | Blued |
| Stock Finish | Synthetic (Black) |
| Weight | 6.5 |
| Length | 41" |