We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Mossberg 590S Shockwave, 14.5" Barrel, Bead Sight, 4RD Magazine, 12GA
ESTIMATED DELIVERY | 4-6 WEEKS
We will notify you when this item becomes available.
Mossberg 590S Shockwave, 14.5" Barrel, Bead Sight, 4RD Magazine, 12GA
590S™ Shockwave
For the ultimate in shooting flexibility, the all-new 590S Series cycles 1.75″, 2.75″, or 3″ shells. Pick one shotshell length for specific shooting needs, or simultaneously load any combination of those shell lengths. The choice is yours with the 590S.
Compact 590S Shockwave-gripped models come with a choice of 14″ or 18.5″ barrels, both equipped with bead sights.
Standard 590 Pump-Action Features: Dual extractors, twin action bars, positive steel-to-steel lockup, and anti-jam elevator provide smooth operation. Other features include top-mounted ambidextrous safety, matte blue metal finish, magazine clean-out tube with cap, and a logo-engraved receiver.
SPECS
| Gauge | 12 |
| Capacity | 8+1; 5+1; 4+1 |
| Chamber | 3" Chamber with 1.75" Short Shell, 2.75", and 3" Cycling Capability |
| Barrel Type | Heavy-Walled |
| Barrel Length | 14.375" |
| Sight/Base | Bead |
| Choke | Cylinder Bore |
| Barrel Finish | Matte Blue |
| Stock Finish | Raptor Grip / Corn-Cob Forend w/Strap |
| Weight | 5.3 |
| Length | 26.37" |