We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Mossberg 590S Magpul Optic-Ready, 18.5" Barrel, Bead Sight, Holosun HS407K, 6+1 RD Magazine, 12GA
CA$1,239.99
Backorder
ESTIMATED DELIVERY | 4-6 WEEKS
SKU
MOS-51606
We will notify you when this item becomes available.
Mossberg 590S Magpul Optic-Ready, 18.5" Barrel, Bead Sight, Holosun HS407K, 6+1 RD Magazine, 12GA
590S MAGPUL - HOLOSUN MICRO DOT COMBO
For the ultimate in shooting flexibility, the 590S Series cycles 1.75″, 2.75″, or 3″ shells. Pick one shotshell length for specific shooting needs, or simultaneously load any combination of those shell lengths. The choice is yours with the 590S. Features standard Mossberg Pump-Action Features: Dual extractors, twin action bars, positive steel-to-steel lockup, and anti-jam elevator provide smooth operation. Other features include top-mounted ambidextrous safety, matte blue metal finish, magazine clean-out tube with cap, and a logo-engraved receiver.
- Optic-Ready (Shield RMSc Footprint)
- Mounted Holosun HS407K
- Cycles 1.75”, 2.75” or 3” shells interchangeably
- No need for mini shell adaptor
- Redesigned Elevator, Bolt Slide and a new Energy-Absorbing Bumper
- Magpul SGA Adj Stock & MOE Forend
- Standard features include dual extractors, twin action bars, steel-to-steel lockup and ambidextrous safety
SPECS
| SKU | 51606 |
|---|---|
| Gauge | 12 Gauge |
| Action Type | Pump-Action |
| Chamber Size | 3" Chamber with 1.75" Short Shell, 2.75", and 3" Cycling Capability |
| Usage | Security |
| Barrel Length | 18.5" |
| Barrel Finish | Matte Blue |
| Choke | Cylinder Bore |
| Capacity | 5+1; 6+1; 9+1 |
| Length | 38" |
| LOP | 12.25"-14.25" |
| LOP Type | Adjustable |
| Sights | Bead; Holosun Micro Dot |
| Stock | SGA Adj Stock/Spacers & MOE Forend (Gray) |
| Weight | 6.75 |