We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Mossberg 590M Mag-Fed, 18.50” Barrel, Bead Sight, 10RD Magazine, 12GA
CA$829.99
In stock
Only 3 left
SKU
MB-50205
Mossberg 590M Mag-Fed, 18.50” Barrel, Bead Sight, 5RD Magazine, 12GA
590M® Mag-Fed
RELOADING & UNLOADING CONVENIENCE USING COMPACT, INTERCHANGEABLE MAGAZINES
590M shotguns and magazines are uniquely designed incorporating stabilizing ribs that engage the magazine directly to the receiver for a sure lock-up. The 590M™Series offers magazine-fed convenience in the legendary Mossberg pump-action tactical platform.
- For home security, tactical, and competition applications, 590M Mag-Fed pump-actions offer many practical advantages: faster reloading/unloading, increased capacity without additional magazine tube length, and quick and easy transitioning between various types of loads.
- Full magazines are the center of gravity point, making the 590M shotgun easy to balance for greater accuracy. The 590M is designed around the Mossberg 590,®the choice of tactical users worldwide and time-tested over decades of dependable service.
- The features Mossberg tactical pump users expect are all there: Dual extractors, Twin action bars, Positive steel-to-steel lockup, Drilled and tapped receiver, Ambidextrous safety, and a Heavy-walled barrel.
- 590M Accessory magazines are available in 5,10,15 and 20 shot capacity.
| SPECIFICATIONS | |
| Gauge | 12 |
| Capacity | 5 |
| Chamber | 2.75" |
| Barrel Type | Heavy-Walled |
| Barrel Length | 18.5" |
| Sight | Bead |
| Scope | N/A |
| Choke | Cylinder Bore |
| LOP Type | Fixed |
| LOP | 13.87" |
| Barrel Finish | Matte Blue |
| Stock Finish | Synthetic - Black |
| Weight | 7.75 |
| Length | 39.5" |