We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Mossberg 590A1, 20.00" Barrel, Ghost Ring Sight, 8RD Magazine, 12GA
CA$1,109.99
In stock
Only 1 left
SKU
MB-51663
Mossberg 590A1, 20.00" Barrel, Ghost Ring Sight, 8RD Magazine, 12GA
590A1 – 9 SHOT
The Mossberg 590A1 is the most durable of our pump action shotguns, meeting MIL-SPEC 3443G, with its heavy-walled barrel, metal trigger guard and safety, clean out mag tube, and Parkerized finish. Its hearty construction and proven endurance make it a prime choice for home defense applications.
FEATURES
- MIL-SPEC Construction
- Heavy-walled Barrel
- Metal Trigger Guard and Safety
- Clean-out Magazine Tube
- Drilled and Tapped Receiver
- Parkerized Finish
- Standard features include dual extractors, steel-to-steel lockup, top-mounted ambidextrous safety, twin action bars, and anti-jam elevator
SPECS
| SKU | 51663 |
|---|---|
| Gauge | 12 Gauge |
| Action Type | Pump-Action |
| Chamber Size | 3" |
| Usage | Security |
| Barrel Type | Heavy-Walled |
| Barrel Length | 20" |
| Barrel Finish | Parkerized |
| Choke | Cylinder Bore |
| Capacity | 8+1 |
| Length | 41" |
| LOP | 13.87" |
| LOP Type | Fixed |
| Sights | Ghost Ring |
| Stock | Synthetic (Black) |
| Weight | 7 |
| UPC | 015813516631 |