We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Mossberg 590 Thunder Ranch, 18.50" Barrel, Fibre Front Sight, 6+1 Magazine, 12GA
CA$799.99
Backorder
ESTIMATED DELIVERY | 4-6 WEEKS
SKU
MOS-50781
We will notify you when this item becomes available.
Mossberg 590 Thunder Ranch, 18.50" Barrel, Fibre Front Sight, 6+1 Magazine, 12GA
590 THUNDER RANCH
This 590 Thunder Ranch was designed in conjunction with Clint Smith, President and Director of the world-class Thunder Ranch facility. Along with characteristic 590 features, this model features an optic-ready reciever, Cerakote barrel and receiver with logo engraving.
- Optic-Ready (Shield RMSc Footprint)
- Cerakote Barrel and Receiver
- Logo Engraving on Receiver
- Compact Length of Pull
- Clean-out Magazine Tube
- Drilled and Tapped Receiver
- Standard pump-action features include dual extractors, steel-to-steel lockup, top-mounted ambidextrous safety, twin action bars, and anti-jam elevator
SPECS
| SKU | 50781 |
|---|---|
| Gauge | 12 Gauge |
| Action Type | Pump-Action |
| Chamber Size | 3" |
| Usage | Security |
| Barrel Length | 18.5" |
| Barrel Finish | Cerakote - Patriot Brown |
| Choke | Cylinder Bore |
| Capacity | 6+1 |
| Length | 38.5" |
| LOP | 13" |
| LOP Type | Fixed |
| Sights | Front FO; Optic-Ready |
| Stock | Synthetic (Compact) |
| Weight | 6.75 |