We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Mossberg 590 Tactical, 20” Barrel, Bead Sight, Flex Adjustable Stock, 6RD Magazine, 12GA
CA$1,069.99
In stock
Only 1 left
SKU
MB-50695
Mossberg 590 Tactical, 20” Barrel, Bead Sight, Flex Adjustable Stock, 6RD Magazine, 12GA
590 9-SHOT
The Mighty 590. With decades of military and law enforcement duty and countless performance and success stories under its belt, it’s no surprise that the 590 chosen for duty around the globe is also the ideal choice for home defense needs. This model uses the FLEX tool-less locking system for the stock, and includes an accessory FLEX pistol grip to convert to a Cruiser-style platform without tools.
FEATURES
- FLEX Component Stock and Recoil Pad
- FLEX Accessory Pistol Grip
- Customize for Fit or Application with aftermarket FLEX Accessories
- Dual extractors, steel-to-steel lockup, twin action bars, and anti-jam elevator
- Ambidextrous Safety
SPECS
| SKU | 50695 |
|---|---|
| Gauge | 12 Gauge |
| Action Type | Pump-Action |
| Chamber Size | 3" |
| Usage | Security |
| Barrel Length | 20" |
| Barrel Finish | Matte Blue |
| Choke | Cylinder Bore |
| Capacity | 8+1 |
| Length | 37.75"; 32.5" |
| LOP | 10.75"-14.25" |
| LOP Type | Adjustable |
| Sights | Bead |
| Stock | FLEX 6-Pos Adjustable Synthetic, FLEX Pistol Grip (Black) |
| Weight | 7.75; 6.5 |