We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Mossberg 590 Tactical, 18.5” Barrel, Bead Sight, Flex Adjustable Stock, 6RD Magazine, 12GA
CA$1,089.99
In stock
Only 1 left
SKU
MB-50691
Mossberg 590 Tactical, 18.5” Barrel, Bead Sight, Flex Adjustable Stock, 6RD Magazine, 12GA
590® Tactical
WITH CREDENTIALS HARD-EARNED OVER DECADES OF MILITARY AND LAW ENFORCEMENT USE, THE 590 SHOTGUN IS THE PERFECT CHOICE FOR YOUR PERSONAL AND HOME DEFENSE NEEDS.
FEATURES: Dual extractors, positive steel-to-steel lockup, twin action bars, and an anti-jam elevator ensure smooth operation. Top mounted safety provides for ambidextrous operation. Additional special features include tri-railed forends to facilitate accessory lights and lasers, adjustable stocks for rapid adjustment of length of pull.
SPECS
| Gauge | 12 |
| Capacity | 6+1 |
| Chamber | 3" |
| Barrel Length | 18.5" |
| Sight/Base | Bead |
| Choke | Cylinder Bore |
| LOP Type | Adjustable |
| LOP | 10.75"-14.25" |
| Barrel Finish | Matte Blued |
| Stock Finish | FLEX 6-Pos Adjustable Synthetic, FLEX Pistol Grip (Black) |
| Weight | 6.75"; 5.75 |
| Length | 36.37"; 31" |