We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Mossberg 590 Shockwave, 18.50” Barrel, Bead Sight, 6RD Magazine, 12GA
CA$809.99
In stock
Only 3 left
SKU
MB-50639
Mossberg 590 Shockwave, 18.50” Barrel, Bead Sight, 6RD Magazine, 12GA
LEGENDARY MOSSBERG PUMP-ACTION RELIABILITY IN A COMPACT 14” BARRELED PACKAGE.
The Shockwave Raptor bird’s head pistol grip is uniquely shaped to minimize felt recoil. Includes all the features that have made Mossberg pump-actions the choice for millions worldwide: ambidextrous safety, dual extractors, positive steel-to-steel lockup, twin action bars, and a smooth operating anti-jam elevator.
SPECS
| Gauge | 12 |
| Capacity | 6+1 |
| Chamber | 3" |
| Barrel Type | Heavy-Walled |
| Barrel Length | 18.5" |
| Sight/Base | Bead |
| Choke | Cylinder Bore |
| Barrel Finish | Matte Blued |
| Stock Finish | Raptor Grip / Corn Cob Forend w/Strap |
| Weight | 5.5 |
| Length | 30.75" |