We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Mossberg 590 Retrograde, 20.00” Barrel, Walnut Furniture, Bead Sight, 12GA
CA$899.99
In stock
Only 3 left
SKU
MB-52150
Retrograde Series
A throwback to the look of our first tactical pumps, Retrograde models feature a walnut stock with checkered grip and vented recoil pad, and matching forend. Models also include an ambidextrous safety, dual extractors, positive steel-to-steel lockup, twin action bars, and an anti-jam elevator for smooth operation.
SPECS
| Gauge | 12 |
| Capacity | 8+1 |
| Chamber | 3" |
| Barrel Type | Heat Shield |
| Barrel Length | 20" |
| Sight/Base | Bead |
| Choke | Cylinder Bore |
| LOP Type | Fixed |
| LOP | 13.87" |
| Barrel Finish | Matte Blued |
| Stock Finish | Walnut |
| Weight | 7.25 |
| Length | 41" |