We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Mossberg 590, 20.00” Barrel, Ghost Ring Sights, M-Lok Forend 8RD Magazine, 12GA
CA$819.99
Backorder
ESTIMATED DELIVERY | 4-6 WEEKS
SKU
MB-50674
We will notify you when this item becomes available.
590® Tactical
WITH CREDENTIALS HARD-EARNED OVER DECADES OF MILITARY AND LAW ENFORCEMENT USE, THE 590 SHOTGUN IS THE PERFECT CHOICE FOR YOUR PERSONAL AND HOME DEFENSE NEEDS.
FEATURES: Dual extractors, positive steel-to-steel lockup, twin action bars, and an anti-jam elevator ensure smooth operation. Top mounted safety provides for ambidextrous operation. Additional special features include tri-railed forends to facilitate accessory lights and lasers, adjustable stocks for rapid adjustment of length of pull.
SPECS
| Gauge | 12 |
| Capacity | 8+1 |
| Chamber | 3" |
| Barrel Length | 20" |
| Sight/Base | Ghost Ring |
| Choke | Accu-Choke System - Cylinder Bore Choke Tube Installed |
| LOP Type | Fixed |
| LOP | 13.87" |
| Barrel Finish | Matte Blued |
| Stock Finish | Synthetic Stock, M-Lok Forend (Black) |
| Weight | 7.25 |
| Length | 41" |