We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Tikka T3X Arctic Laminate Rifle, 308 Win, 20.0" Barrel
CA$3,249.99
Backorder
ESTIMATED DELIVERY | 4-6 WEEKS
SKU
TK-TFTT2964A154963
We will notify you when this item becomes available.
Tikka T3X Arctic Laminate Rifle, 308 Win, 20.0" Barrel
T3x ARCTIC
DESIGNED FOR THE TOUGHEST CONDITIONS ON THE PLANET
When you are about to embark on the real hunting trip of your life, where you too are part of the food chain, you want to be sure about which rifle you are taking with you. T3x Arctic is designed to meet the coldest tundras and the deepest primeval forests. In the most critical moments, you can use the Sako-designed open sights, which enables accurate shots up to 600m.
- Advanced open sights help you react and aim quickly and accurately
- Durable laminate stock for varying weather conditions
- Safe to shoot and handle with two-position safety
- Passed military class standards, so the product is made to last
SPECS
| SKU | TFTT2964A154963 |
| Caliber | 308 Win |
| Receiver Size | T3x |
| Handedness | Right |
| Weight | 9.0 lb |
| Total Length | 40.4 in |
| Barrel Length | 20.0 in |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Magazine Capacity | 10 |
| Stock Material | Laminate |
| Stock Finish | Oiled orange |
| Trigger | Two Stage Trigger |
| Muzzle Thread | 5/8"-24 |