We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Tikka T3X ACE GAME Rifle, 6.5 Creedmoor, 24.3" Threaded Barrel, Black
ESTIMATED DELIVERY | 4-6 WEEKS
We will notify you when this item becomes available.
Tikka T3X ACE GAME Rifle, 6.5 Creedmoor, 24.3" Threaded Barrel, Black
T3x ACE GAME
Designed for both sport shooting and hunting, this rifle offers unmatched accuracy and adaptability. With a balanced design and precision engineering, it’s your go-to choice for success in the field and at the range.
The Tikka T3x Ace Game rifle is built on the same modular chassis as the T3x Ace Target, making it an ideal companion for both tactical precision shooting and hunting. The difference is that T3x Ace Game has a fluted medium contour barrel, which is light enough to make the rifle easy to carry during long hunts or competitions, with caliber options ranging from .223 Rem to .300 Win Mag. The rifle also features a 5/8”-24 muzzle thread.
KEY BENEFITS
- Designed for tactical precision shooting as well as hunting purposes
- Modular chassis for versatile customization and adaptability.
- Ergonomic design and adjustable trigger enhances shooting accuracy and performance.
- Compatible with an extensive range of accessories.
SPECS
| SKU | TF1T6368A1SC9D0 |
| Caliber | 6.5 Creedmoor |
| Receiver Size | T3x |
| Handedness | Right |
| Weight | 9.4 lb |
| Total Length | 44.3 in |
| Barrel Length | 24.4 in |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Magazine Capacity | 5 |
| Stock Material | Aluminium |
| Stock Finish | Anodized |
| Trigger | Single Stage Trigger |
| Open Sights | No |
| Muzzle Thread | 5/8"-24 |
| Muzzle Brake | No |
| Folding Stock | No |
| Changeable Grip | Yes |
| Fluted Bolt | No |
| Fluted Barrel | Yes |