We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Savage 110 Magpul Scout, 16.5" Barrel, FDE Magpul Stock, 308 Win
CA$1,309.99
Backorder
ESTIMATED DELIVERY | 4-6 WEEKS
SKU
SAV-58189
We will notify you when this item becomes available.
Savage 110 Magpul Scout, 16.5" Barrel, FDE Magpul Stock, 308 Win
110 MAGPUL SCOUT
The 110 Scout with Magpul Hunter Stock = The Ultimate Multipurpose Firearm! Experience the pinnacle of versatility and accuracy with the 110 Magpul Scout. Whether you're an experienced marksman or a novice looking to elevate your shooting game, this rifle is designed to meet and exceed your expectations.
FEATURES
- 16 ½-inch matte-black button-rifled barrel
- Muzzle brake and adjustable iron sights
- Integrated and removable rear peep sight
- Adjustable front sight post for elevation
- Utilizes standard AR-15 style front sight posts
- Magpul® Hunter Stock with aluminum bedding block
- Adjustable length of pull (13-15”)
- M-LOK slots on forend sides and bottom
- Full-length extended scout-style rail
- 3-Position tang safety
- Factory blueprinted action
- 10-round AICS-style detachable box magazine (4 rounds for 450 Bushmaster)
SPECS
| Product Family/Group |
110 MAGPUL SCOUT
|
| SKU |
58189
|
| Caliber | 308 Win |
| Purpose | Hog Hunting, Predator Hunting, Target Shooting |
| Firearm Type | Centerfire |
| Action Type | Bolt |
| Handed | Right |
| Barrel Color | Black |
| Barrel Contour | Medium Suppressor Ready |
| Barrel Finish | Matte |
| Barrel Length | 16.5" (41.91 cm) |
| Barrel Material | Carbon Steel |
| Barrel Muzzle Brake | Yes |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Barrel Threaded | Yes |
| Barrel Thread Size | 5/8x24 |
| Bolt Release | Side |
| Magazine Capacity | 10 |
| Magazine Quantity Included | 1 |
| Magazine Release | Ambidextrous |
| Receiver Color | Black |
| Receiver Finish | Matte |
| Receiver Material | Carbon Steel |
| Feed Type | Detachable Box Magazine |
| Scope Bases | 1-PC RAIL |
| Sights - Front | Metal |
| Sights - Rear | Metal |
| Stock Butt Color | Black |
| Stock Butt Type | Recoil Pad |
| Stock Color | Flat Dark Earth |
| Stock Finish | Matte |
| Stock Fixed | Yes |
| Stock Pull Length - Min. | 13" (33.02 cm) |
| Stock Pull Length - Max. | 15" (38.1 cm) |
| Stock Material | Synthetic |
| Stock Type | Magpul |
| AccuTrigger | Yes |
| Trigger Adjustable | Yes |
| Trigger Pull Force - Min. | 1.5 lbs (24 ounces) |
| Trigger Pull Force - Max. | 4 lbs (64 ounces) |
| Length | 38.5" (97.79 cm) |
| Weight | 8.6 lbs (3.9 kg) |